Dzień dobry. Cała najbliższa rodzina zauważyła, że z mamą dzieje się źle. Krzyczy, do wszystkiego ma

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Cała najbliższa rodzina zauważyła, że z mamą dzieje się źle. Krzyczy, do wszystkiego ma problem i o wszystko obwinia tatę. Do tego zaczyna „popijać” i przez to są jeszcze gorsze kłótnie, ucieka, chowa się… mamy 15-letnią siostrę i nie chcemy aby przyglądała się takiemu zachowaniu. Chcemy aby mama umówiła się do psychologa ale twierdzi, że nigdzie nie pójdzie, bo nie jest „psychiczna” (chyba że tata też pójdzie) Stąd pytanie- czy możemy ją umówić do psychologa? Lub razem z tatą na terapie, bo sam już nie wie jak z nią rozmawiać. Jeśli nie to jak ją namówić?
Dzień dobry, jeśli mama wyraża aprobatę co do wizyty razem z ojcem, myślę, że warto to wykorzystać i postarać się, aby rodzice trafili do specjalisty razem, przy czym załatwienie tej wizyty to sprawa dla Pani/Pana ojca. Jeśli mama popija, skuteczne będzie szukanie wsparcia w ośrodkach zajmujących się wsparciem osób uzależnionych. Tam jest do dyspozycji cały zespół specjalistów, który zaopiekuje się całą Państwa rodziną. Rozumiem, że ma Pan/Pani mocną chęć ochrony siostry i pomocy matce, ale warto zwrócić uwagę, że osoba, której problem dotyczy w gruncie rzeczy może pomóc jedynie sama sobie. W wypadku odmowy leczenia przez mamę, sugeruje poszukania specjalisty i wsparcia dla każdego z Państwa. Życzę serdeczne powodzenia i trzymam za Państwa kciuki

Dzień dobry. Niestety, jeśli mama nie wyraża zgody na wizytę, to nie można jej do tego zmusić. Jeśli mama zgodzi się na terapię małżeńską z tatą, to i tak nie ma gwarancji, że uzyska pomoc - z jednej strony dlatego, że nie takie są założenia terapii par, z drugiej dlatego, że nie ma pewności, czy przyjmie interwencję w swojej sprawie. Człowieka można zbadać przymusowo tylko wtedy, gdy stanowi zagrożenie dla siebie lub innych osób. W takiej sytuacji najlepiej zadzwonić na pogotowie lub policję albo zmusić mamę do wizyty na szpitalnym oddziale ratunkowym. Jeśli jednak skala problemu nie jest aż tak wielka, to pozostaje jedynie podejmować próby tłumaczenia mamie, że rodzina się o nią martwi i diagnostyka u psychologa lub psychiatry mogłaby jej pomóc poczuć się lepiej. Mimo że możliwości przekonania mamy do wizyty mogą być niewielkie, to warto postawić na zadbanie o członków rodziny. Być może mogłaby Państwu pomóc konsultacja rodzinna albo konsultacje indywidualne dla tych członków rodziny, którym jest w obecnej sytuacji ciężko? Proszę w tym wszystkim pamiętać nie tylko o rozwiązaniu problemu mamy, ale przede wszystkim o zadbaniu o siebie i bliskich.

Mam nadzieję, że sytuacja rozwiąże się pomyślnie dla całej rodziny.
Magdalena Szopa
Dzień dobry,
Mama musi chcieć pracy ze sobą bo jeżeli nie będzie tego chciała to nawet jakby poszła pod namową Państwa to i tak nic z tego nie wyjdzie gdyż mama nie będzie miała wewnętrznej decyzji do pracy ze sobą.