dzien dobry, 3 latek po urazie zęba - górnej jedynki. ząb ubumarł, po ok. 10 miesiącach zrobiła

1 odpowiedzi
3 latek po urazie zęba - górnej jedynki. ząb ubumarł, po ok. 10 miesiącach zrobiła sie przetoka na dziaśle nad tą jedynką. zab otworzony 5 dni temu, założone lekarstwo. pytanie ile z tym antybiotykiem należy chodzić? przetoka jest mniejsza, ale jeszcze nie zeszła. mamy omówiona wizytę na założenie plomby juz za kilka dni - czy to nie za wczesnie? czy przed założeniem własiwej plomby należałoby zrobić zdjęcie, aby upewnić się że stan zapalny ustąpił. jak postępować, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że stan zapalny nie wróci.
Aby udzielić pewnej na 100% odpowiedzi konieczna jest wizyta w gabinecie. Obawiam się jednak, że ząb należy usunąć. Zdaję sobie sprawę z utraty estetyki, możliwych problemów z wymową, przemieszczenia zębów sąsiednich, ale ząb mleczny, nad którym wytworzył się ropień nie kwalifikuje się do leczenia zachowawczego. Ropień nawet jeżeli przy pomocy antybiotyku uda się go wygoić (co wcale nie jest pewne) będzie bez przerwy nawracać, bo jego przyczyna, czyli martwy ząb nie zniknie. Obecnie zastosowane leczenie jest tylko tymczasowe i pozwala bez dolegliwości odczekać do właściwej wizyty. Dam zabieg usunięcia najlepiej przeprowadzić w sedacji wziewnej podtlenkiem azotu, aby zminimalizować nieprzyjemne doznania dziecka i nie zrazić go do następnych wizyt.