Dzień dobry , 29 . 01 byłam u ginekologa na potwierdzenie ciąży. Z USG wyszło że to 5tyg 4dni tak s

3 odpowiedzi
Dzień dobry ,
29 . 01 byłam u ginekologa na potwierdzenie ciąży. Z USG wyszło że to 5tyg 4dni tak samo wychodziło z OM . Zarodek miał wtedy 2,1mm , serduszko nie biło . Lekarz zdiagnozował też torbiel jajnika , ale stwierdził że to nic takiego i że się wchłonie . Poszłam do innego lekarza 08.02 okazało się że mam niewydolność ciałka żółtego i zarodek miał tylko 3,5mm czyli z USG wychodziło że to 6tyg 1dzien a z OM 7tyg 1dzien . Serduszko biło 119uderzen na minutę . Dostałam luteinę i duphaston . Czy jest szansa na utrzymanie tej ciąży ? Jeśli tak to czy będą jakieś wady ? Czy może się urodzić zdrowe ?
Dzień dobry,

Przede wszystkim gratuluję ciąży i rozumiem Pani niepokój związany z obserwacjami lekarskimi. Wczesne stadium ciąży to czas, kiedy zarodek rozwija się bardzo dynamicznie, a różnice w pomiarach mogą występować w zależności od wielu czynników, w tym precyzji wykonania badania USG.

Fakt, że serce zarodka zaczęło bić, jest bardzo pozytywnym znakiem. Częstość serca 119 uderzeń na minutę w 6. tygodniu ciąży mieści się w normie. Diagnoza niewydolności ciałka żółtego jest stosunkowo częsta w pierwszym trymestrze ciąży, a leczenie, takie jak podawanie progesteronu w postaci luteiny i Duphastonu, jest standardową praktyką mającą na celu wspomaganie utrzymania ciąży.

Torbiel jajnika, o której wspomniał pierwszy lekarz, jest również częstym zjawiskiem i często wchłania się samoistnie w ciągu ciąży. Ważne jest, aby regularnie monitorować zarówno stan torbieli, jak i rozwój ciąży, co pozwoli na wczesne wykrycie i zarządzanie ewentualnymi komplikacjami.

Co do szans na utrzymanie ciąży i zdrowia dziecka, obecność serca zarodka i wdrożone leczenie są zachęcające. Wiele kobiet z początkowymi komplikacjami ciążowymi, takimi jak niewydolność ciałka żółtego, z powodzeniem dochodzi do końca ciąży, rodząc zdrowe dzieci. Kluczowe jest jednak ścisłe monitorowanie ciąży przez lekarza ginekologa, który prowadzi ciążę, regularne wizyty kontrolne oraz przestrzeganie zaleceń medycznych.

W kwestii możliwych wad rozwojowych, ryzyko to jest indywidualne dla każdej ciąży i zależy od wielu czynników. Wspomaganie progesteronem jest jednak powszechnie stosowaną i bezpieczną praktyką, mającą na celu wsparcie prawidłowego rozwoju ciąży, a nie jest związane ze zwiększonym ryzykiem wad.

Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, ważne jest, aby omówić je z lekarzem prowadzącym ciążę, który najlepiej zna Pani indywidualną sytuację.

Czy jest coś jeszcze, co niepokoi Panią lub w czym mogę pomóc?

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam. Uważam tak samo jak dr. Blukacz
Dr Blukacz szeroko omówił stan kliniczny .
Moja osobista rada to zaufać jednemu lekarzowi , który u pani budzi najlepsze emocje . Każdy z nas nieco inaczej oceni sytuację lub nieco inaczej wyrazi się a będzie to to samo oznaczało. Pani powinna odpoczywać i cieszyć się
ciążą. Proszę resztę zostawić nam .
Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego.