Dziecko 17 msc. Od okolo roku wyczuwlane wezly chlonne na szyji i potylicy jest ich kilka... Wezly s

2 odpowiedzi
Dziecko 17 msc. Od okolo roku wyczuwlane wezly chlonne na szyji i potylicy jest ich kilka... Wezly są przesuwalne.. Raczej nie bolesne. Najwiekszy okolo 1.5cm dziecko kilka razy przechodzilo infekcje gardla katar itd. Ostatni raz mialo to miejsce 10 msc temu. Od tego czasu wezly nie powiekszyly sie... Ale tez nie Maleja.. Ogladal lekarz mowil ze wszystko ok. Ja wykonalam dziecku mkrfologie z ob i crp 2 miesiace temu ktora nic nie wykazala...

3 dni temu dziecko dostalo goraczki ktora po podaniu leku znika temp wacha sie od 37 do 39. Dzis w nocy temp 38.5 ktora znikla bez leku i przez caly dzien nie pojawila się.. Lekarz badal dziecko 2 dni temu nie stwierdzil zadnych nieprawidlowosci brak kaszlu kataru itd...
Jedynie co jeszcze niepokoji to to ze dziecko jest bardzo marudne...

Czy moze to byc objaw chloniaka? Czy powinnam wykonac jakies badania? Gdzie sie udac? Mieszkam w niemczech i dla lekarzy tutaj wszystko jest normą.. A mnie te wezly bardzo nie pokoją i teraz ta goraczka...

Dodam ze 2 msc. Temu robilam kontrolne usg brzucha ktore nie wykazalo zadnych nieprawidlowosci... Prosze o odpowiedz.
Nie trzeba się niepokoić. Nie jest to objaw chłoniaka. Prawdopodobnie węzły w tej okolicy powiększyły się przy okazji infekcji górnych dróg oddechowych ( najczęściej wirusowych ). Trzeba sporo czasu bez infekcji aby się zmniejszyły.

Witam. Biorąc pod uwagę podane przez Panią objawy, dziecko Pani jest prawdopodobnie dzieckiem "limfatycznym", czyli skłonnym do nad reakcji utkania limfatycznego np. na takie bodźce jak infekcje. Taka sytuacja nasila się w trakcie infekcji i utrzymuje różnie długo, po infekcjach. Warto dodać że opisana sytuacja nie jest sytuacją patologiczną a "urodą" danego dziecka. Warto też wiedzieć, że takie dzieci są często ofiarami niepotrzebnych zabiegów wycinania migdałków, czy badań bioptycznych węzłów chłonnych. Niczego nie lekceważąc, proszę nie brać pod uwagę jakiś "czarnych scenariuszy" - np. spraw nowotworowych. Pozdrawiam Dr J.Czelej