Dysfunkcja gruczołów Meiboma

6 odpowiedzi
Mam wstępnie stwierdzoną Dysfunkcje gruczołów Meiboma. Oczy pieką, łzawią i są czerwone tylko jak cos tam wpadnie, jest klimatyzacja, jakaś para, ostre słońce, tusze. Czy tą chorobę można wyleczyć?
Można poprawić komfort widzenia, ale choroba u osób predysponowanych ma tendencję do nawrotów.

Witam ;-)
Należy stwierdzić przyczynę dysfunkcji i dopiero wtedy będzie można określić, czy schorzenie można całkowicie wyleczyć. Natomiast bez wątpienia można poprawić stan miejscowy. Proponuję konsultację specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.
Jest to zaburzeniem gruczolow Meiboma, charakteryzujacym sie zwykle zamknieciem ujsc gruczolow i (lub) jakosciowymi czy ilosciowymi zmianami w wydzielinie gruczolow. Można zlagodzić te objawy masażem oczu, ciepłymi okładami na powieki od 5 do 10min 3 razy dziennie ,dbanie o higienę powiek, w skrajnych przypadkach stosuje się krople steroidowe.Chloramfenikol czy też Fucithalmic maść stosuje się na krawędz powiek ok 3 razy dziennie, ale to wszystko trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Rozpoznanie dysfunkcji gruczołów Meiboma obliguje do podjęcia specjalistycznego leczenia. Okulista przepisze odpowiednie leki, ponieważ nie leczona choroba nasila dolegliwości suchego oka, które już się pojawiły.
Dzień dobry
Dysfunkcja gruczołów Meiboma może być uciążliwliwa w życiu codziennym ,dawć dolegliwości w postaci pieczenia, swędzenia brzegów powiek , zaczerwienienia spojówek, częstych infekcji aparatu ochronnego oka. Nie oznacza to jednak , że nie można temu zaradzić . Ważne jest dokładne badanie okulistyczne , ocena staniu powiek i podjęcie stosownego leczenia. Bardzo istotną kwestią są masaże i odpowiednia pielęgnacja powiek. Niekiedy niezbędne jest również zastosowanie leczenia farmakologicznego. Z mojego doświadczenia wynika iż w większości przypadków wystarczająca okazuje się sama pielęgnacja. W początkowym okresie leczenia należy odstawić wszelkie kosmetyki, których dotychczas używaliśmy do pielęgnacji bądź makijażu oczu
Powodzenia
Alicja Błażej-Waśkiewicz
Dysfunkcja gruczołów Meiboma to przewlekła choroba o zróżnicowanym podłożu. Zazwyczaj początkową diagnostykę pogłębiamy o badanie wymazu z worka spojówkowego oraz badanie w kierunku nużeńca. Po wyeliminowaniu przyczyn infekcyjnych leczenie opiera się na modyfikacji diety (kwasy omega 3), przewlekłym stosowaniu nagrzewania, masażu powiek wraz z preparatami sztucznych łez. Leczenie jest objawowe, a choroba może przebiegać z okresami zaostrzeń i remisji. Warto też rozważyć zastosowanie zabiegów powiekowych usprawniających funkcję gruczołów Meiboma, na przykład Lipiflow.