Dwie diagnozy, dwa sposoby leczenia - proszę o pomoc. Bolerioza czy fibromalgia?

3 odpowiedzi
Bardzo proszę o pomoc, ponieważ otrzymałam dwie diagnozy od specjalistów w swojej dziedzinie, które się wykluczają, a przede wszystkim zapisane leki.Moja batalia z chorobą trwa od ponad roku. Na początku złe samopoczucie, bóle szyi i głowy, były wiązane przez lekarzy, z wypadkiem samochodowym, do którego doszło 2 lata temu. Pomimo intensywnej rehabilitacji, bóle nie minęły, a się nasiliły. Od ok. roku moje samopoczucie przypomina stan przed grypowy: otępienie, brak sił/energii, bóle stawów, ciągłe zmęczenie. Nie mogę normalnie funkcjonować, od 2 miesięcy jestem na zwolnieniu lekarskim, ponieważ z powodu bólu szyi, głowy nie jestem w stanie przesiedzieć przed komputerem 8 godzin. Byłam badana przez neurologów, ortopedów, reumatologów itp. Miałam wykonany szereg badań, w tym tomografię. Wszystko było w miarę w normie, a mój komfort życia z dnia na dzień malał. Lekarz chorób wewnętrznych prawie 2 miesiące temu zdiagnozował u mnie boleriozę, na postawie wartości 5 przy badaniu na obecność boleriozy, a wynik ten w opisie stwierdzał zależność od objawów klinicznych. Lekarz tłumaczył zaniżony wynik, wcześniejszym przyjmowaniem leków sterydowych na chroniczne bóle szyi i głowy, przepisywane przez neurologa.
Lekarz chorób wewnętrznych upiera się przy leczeniu antybiotykami, które przyjmuję już od prawie 2 miesięcy. Z kolei immunolog, stwierdził, że mam zaprzestać stosowanie antybiotyków, ponieważ moje objawy wskazują na fibromialgię.
Mój stan pogarsza się z dnia na dzień. Po najmniejszym wysiłku fizycznym, śpię kilka godzin. Nasiliły się bóle nadgarstków, kostek, łokci. Czuję ciągłe otępienie i ból głowy.
Bardzo chciałabym normalnie żyć i wrócić do pracy. Nie wiem co dalej robić.
Z góry dziękuję za pomoc.
Z opisu wynika, że bardziej prawdopodobna jest choroba mięśniowa. Proponuję dalszą diagnostykę w Klinice Neurologii zajmującej się chorobami nerwowo-mięśniowymi np. w Warszawie w szpitalu WUM przy ul. Banacha 1A. Warto także powtórzyć badania w kierunku boreliozy.

Proponuję konsultację w ośrodku referencyjnym pod kątem boreliozy, np. Szpital Zakaźny w Warszawie. Jeżeli tam powiedzą, że antybiotyk, to trzeba tak brać. Po zakończeniu terapii jeżeli objawy będą się utrzymywać, racjonalna wydaje się konsultacja reumatologiczna (ale również w dobrym ośrodku).
niestety Pani choroba nie leży w moich kompetencjach.