Doprecyzowuję. Mam 80 lat,cierpię od dawna na hemoroidy. Lekarz zalecił mi dietę bogatoresztkową. Cz

2 odpowiedzi
Mam 80 lat,cierpię od dawna na hemoroidy. Lekarz zalecił mi dietę bogatoresztkową. Czytam dużo o niej w internecie i bulwersują mnie sprzeczności.Oto główne: fasola, groch, warzywa kapustne - raz wykluczone, drugi raz - gorąco zalecane (fasola "królową błonnika".) To samo dotyczy cebuli, brokułów oraz bananów (raz zdecydowanie tak, drugi raz zdecydowanie nie) Dziękuję z góry za pomoc w rozterce. Pytania z poprzedniego postu aktualne.
Dieta bogatoresztkowa, inaczej zwana dietą wysokobłonnikową. W jej skład wchodzą gruboziarniste kasze, pieczywo ciemne, ryż brązowy, jak również suszone owoce (zwłaszcza suszone śliwki). Bogatym źródłem błonnika są także surowe owoce i warzywa, jak również rośliny strączkowe, które, ze względu na wyjątkowo wysoką zawartość polisacharydów i niską kaloryczność, powinny być spożywane w ilości ok. 30 g dziennie, czyli taką garść przed ugotowaniem. Warzywa kapustne, cebula czy też strączki mogą powodować przykrą dolegliwość jaką są wzdęcia, jednak nie u wszystkich. Dlatego radzę by obserwować swój organizm. Warto też do pożywienia bogatego w błonnik dodać wodę - norma to 30 ml na kg masy ciała oraz aktywność fizyczną. W przypadku problemów z zaparciami pomocne są także kiszonki - czyli ogórki kiszone, kapusta kiszona, czy buraki na zakwasie. Czasem można wspomóc się prebiotykami czy ziołami wspomagającymi pracę jelit np. babką płecznik, yuccą, czy lucerną. Wszystko zależy od osoby i najbardziej optymalne jest dobranie takiego sposobu żywienia, który będzie odpowiadał Pani, w którym będzie się czuła się Pani lekko i najedzona.

Podstawą jest to, by wypróżnianie funkcjonowało prawidłowo. Idealna pora jest między godz. 5.00 a 7.00 nad ranem. Jeśli przyszłaby Pani do mojego gabinetu na pewno nie sugerowałabym dla Pani typowej diety bogatoresztkowej ze względu na zbyt dużą ilość błonnika. Dieta ta jest dla osób, które mają w pełni prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy. Proszę w obecnym czasie spożywać wszelkiego rodzaju zupy warzywne. Do obiadu mogą pojawiać się gotowane warzywa na przemian z surówkami z dodatkiem mięsa/ ryby. Do porannych/ wieczornych posiłków polecam na początek wybrać pieczywo typu graham niż typowo pełnoziarniste. Istotne jest również to, by wypijała Pani codziennie 1,5 - 2 litrów płynów na dobę. Najlepiej, jeśli byłyby to płyny ciepłe ze względu na obecną porę roku. Każdy organizm reaguje w indywidualny sposób na posiłki, lecz systematyczne jedzenie produktów strączkowych wg mojej opinii nie jest skutecznym rozwiązaniem, ponieważ szybciej doprowadzi do rewolucji niż pożytku w wieku 80 lat.