Do jakiego lekarza w sprawie kręgosłupa szyjnego, fizjoterapeuta, ortopeda, neurochirurg? Jestem oso

3 odpowiedzi
Do jakiego lekarza w sprawie kręgosłupa szyjnego, fizjoterapeuta, ortopeda, neurochirurg? Jestem osobą młodą, w wieku 22 lat spędzającą cały dzień (14 godzin) przed komputerem przez 7-8 lat, praca w domu przed komputerem. Bóle karku/kręgosłupa szyjnego, niedawno doszły bóle głowy myślę że od kręgosłupa. Ostatnio też palec wskazujący sam drgał więc myślę nad neurochirurgiem aby postawić diagnozę. Czy przed wizytą zrobić prześwietlenie kręgosłupa szyjnego, głowy? Myślałem nad rezonansem magnetycznym, ale z powodów klaustrofobi raczej odpada, pozostaje więc standardowy rentgen. Co robić, do kogo się udać?
Witam serdecznie. Wszystko wskazuje na sumujące się przeciążenia w obrębie odcinka szyjnego i obręczy barkowej. Polecam udać się do fizjoterapeuty/terapeuty manualnego lub osteopaty. Na początku wystarczy badanie funkcjonalne, jeśli byłaby potrzeba to terapeuta pokieruje dalej. Pozdrawiam

Bardzo niezdrowy styl życia, skutki mogą być dokuczliwe a w przyszłości nieodwracalne. Nic nie zastąpi ruchu, który jest niezbędny dla zdrowia. Wskazane badania ogólne u lekarza rodzinnego, ale rozwój motoryczny powinien poprowadzić fizjoterapeuta. Proszę spróbować też ćwiczeń:
youtube.com/watch?v=SkdxLg32qoo
Pozdrawiam, Paweł Czarnocki
Proszę zgłosić się na wizytę u fizjoterapeuty specjalizującego się w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Niejednokrotnie będzie to specjalista mający większe doświadczenie i wiedzę od nuerochirurga, który nie zna się na leczeniu funkcjonalnym. W trakcie badanie należy przeprowadzić dokładny wywiad, przeprowadzić badanie funkcjonalne i wykonać terapię, możliwe że terapię manualną. Prześwietlenie nie jest konieczne wręcz nie należy wykonywać, nic z badania rtg istotnego klinicznie nie wyniknie. W kontekście innych badań, badanie MRI również nie jest konieczne, chyba, że w toku badania pojawiają się okoliczności. Proszę pamiętać, że nie leczymy zdjęcia a problem, a ok. 20-76% zdjęć rezonansów jest fałszywa. Z pewnością należy również zmienić nawyki i wprowadzić profilaktyką, ale o tym podczas wizyty. Pozdrawiam, Tomasz Ridan