Dnia 26.06 uległem wypadkowi w pracy z wysokość ok. 1.5 spadło mi na śródstopie około 25 kilogramów

1 odpowiedzi
Dnia 26.06 uległem wypadkowi w pracy z wysokość ok. 1.5 spadło mi na śródstopie około 25 kilogramów zeliwa. Po prześwietleniu postawiono diagnozę : niedokonane złamanie 2-4 kości śródstopia. Towarzyszył temu gigantyczny obrzęk , który utrzymuje się do dziś , zmalał może o jakieś 20 % w stosunku do tego co było na początku. Ortopeda zlecił USG , wykonane dziś. Z opisu USG można odczytać podostry , częściowo zhemolizowany krwiak. Z informacji , której udzielił mi doktor wynikało,iż ortopeda już wcześniej powinien podjąć decyzję o "wyczyszczeniu" tego obrzęku. Ortopeda natomiast twierdzil , że to sie wchłonie... Niestety ciężko się wchłania , w czwartek mam kolejną wizytę u ortopedy. Czy jest szansa aby to w jakiś sposób zabiegowo usunął? Jest to denerwujące , kości są wporzadku natomiast obrzęk eliminuje mnie z normalnego funkcjonowania , w dodatku odczuwam ból w miejscu obrzęku. I czy termin niedokonane złamanie należy traktować jako złamanie bądź pęknięcie?
Szanowny Panie,
Przede wszystkim przy urazie zmiażdzeniowym stopy konieczne jest wykonanie badania CT stopy. Jest to badanie znacznie dokładniejsze niż RTG i pozwala lepiej ocenić kości śródstopia/stępu oraz stawy stępu, które w takim mechanizmie mogły ulec uszkodzeniu. Często w takich przepadkach wykonuje się badanie dynamiczne (w znieczuleniu) celem oceny uszkodzeń więzadłowych. Krwiak wskazuje na przebyty uraz (tkanki kostnej, tkanek miękkich) i sam w sobie nie jest problemem.
Pozdrawiam,
dr n.med. Paweł Kołodziejski
chirurg stopy i stawu skokowego