Dlaczego w stanach napięcia mam potrzebe częstego oddawania moczu? W dodatku ściska mi całe podbrzus

2 odpowiedzi
Dlaczego w stanach napięcia mam potrzebe częstego oddawania moczu? W dodatku ściska mi całe podbrzusze tam gdzie pęcherz. Czy tak może sie dziać przy stresie, nerwicy? Jak to leczyć? Leki, nospa? terapia?
Człowiek funkcjonuje jako całość - ciało i umysł. Nie sposób patrzeć na nie osobno. Skurcze pęcherza mogą mieć podłoże somatyczne (stan zapalny pęcherza) i od sprawdzenia tego u lekarza rodzinnego radzę zacząć, może także być efektem napięcia. Zazwyczaj dolegliwości ze strony układu moczowego wiążą się z nastawieniem lękowym. Jednocześnie dolegliwości stanowią źródło napięcia samo w sobie, więc umiejętność panowania nad stresem, rozładowywania nerwów pomoże zapanować nad częstymi skurczami.

Częsta potrzeba oddawania moczu i uczucie ściskania w podbrzuszu mogą być związane z różnymi przyczynami, w tym ze stresem, nerwicą, ale również z innymi schorzeniami fizycznymi. W przypadku tych objawów zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej oceny i postawienia właściwej diagnozy.

Stres i nerwica mogą wpływać na funkcje układu moczowego w różny sposób. Może to być spowodowane działaniem stresu na układ nerwowy, prowadzącego do nadmiernej aktywacji nerwów odpowiedzialnych za kontrolę pęcherza moczowego. Ponadto, stres może wpływać na napięcie mięśni w okolicach miednicy, co również może wpływać na funkcjonowanie pęcherza.

Oto kilka możliwych przyczyn i podejść do leczenia:

Konsultacja lekarska: Jeśli doświadczasz częstej potrzeby oddawania moczu i uczucia ściskania w podbrzuszu, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne, takie jak badania moczu, badanie fizykalne i ewentualnie badania obrazowe, aby wykluczyć ewentualne przyczyny fizyczne.

Terapia psychologiczna: Jeśli przyczyna jest związana ze stresem lub nerwicą, terapia psychologiczna, tak jak terapia poznawczo-behawioralna, może być skutecznym podejściem. Pomaga ona radzić sobie ze stresem, nauczyć technik relaksacyjnych oraz zmieniać myśli i zachowania, które mogą wpływać na objawy.

Leki: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki mające na celu złagodzenie objawów. Mogą to być leki przeciwbólowe, leki zmniejszające napięcie mięśni, a w przypadku nerwicy, leki przeciwlękowe lub antydepresyjne.

Zmiany stylu życia: Skorzystanie z technik redukcji stresu, takich jak medytacja, joga, czy regularna aktywność fizyczna, może pomóc w ogólnym zarządzaniu stresem, co może z kolei wpłynąć na poprawę objawów związanych z pęcherzem.