Pomocy nie wiem co mam robić od roku 2013 bardzo dużo przytyłam ponieważ z powody alergii kontaktowej i wstrząsu anafilaktycznego trafiłam do szpitala i miałam takie leki sterydy że przytyłam i do dnia dzisiejszego nie mogę schudnąć - pytanie czemu - czy te sterydy w ludzkim organizmie utrzymują się dożywotnio - jak oczyścić organizm i pozbyć się tych sterydów z organizmu co zrobić żeby w końcu schudnąć.
Ps. owszem nadal choruję na alergię ale tylko kontaktową oraz mam astmę owszem mam leki ale nie biorę ich codziennie biorę je tylko wtedy gdy coś wyskoczy mi na skórze a atak astmy mam raz na trzy miesiące. Biorę jeszcze atywię ale to od roku 2011 więc organizm przyzwyczajony jest do tego i po tym nigdy nie tyłam. Po za tym nie biorę żadnych leków więc czemu nie mogę schudnąć.
Mam 25 lat 160 cm w tej chwili ważę 55 kg i nadal tyję a kiedyś ważyłam 48-49. Miałam badaną tarczyce i wszystko jest ok. Pytanie dlaczego nie mogę schudnąć ?
Jeżeli chodzi o słodycze to ograniczam je a jeżeli chodzi o ruch to oczywiście jest ale mało bo mam niepełnosprawne nogi.
Pytanie dlaczego tak w szybkim tempie przytyłam i nie mogę schudnąć ? Czy to spowodowane jest tym że miałam takie leki ? - ale to miałam tylko w szpitalu w domu tego nie mam. Czemu nie mogę schudnąć ?
 Katarzyna Haczkiewicz
Katarzyna Haczkiewicz
Dietetyk
Gdańsk
Witam.
55 kg przy 160 cm wzrostu to prawidłowa masa ciała. Trudno powiedzieć dlaczego Pani przytyła nie znając codziennego jadłospisu. Leki sterydowe mogły wpłynąć na masę ciała, ale po ich odstawieniu, wprowadzeniu racjonalnej diety i aktywności fizycznej nie powinno być problemy ze schudnięciem. Widocznie coś Pani robi nie tak, skoro masa ciała nie zmniejsza się. Proponuję przez 1-2 tygodnie zapisywać wszystko co Pani je i pije w ciągu dnia, o których godzinach i przeanalizować notatki lub zgłosić się z nimi do dietetyka. To pomoże ustalić dlaczego waga stoi w miejscu lub rośnie.
Pozdrawiam i zapraszam z notatkami na konsultację.

lek. Ewa Gąsecka
lek. Ewa Gąsecka
Internista, Dietetyk
Łódź
To, ze 3 lata temu Pani brała sterydy nie ma znaczenia dla obecnego tycia, nie trzeba oczyszczać organizmu. Nie ma Pani nadwagi, ale jeżeli dla Pani to za dużo powinna Pani przejść na dietę redukcyjną - np. 1500-1600 kcal, żeby powoli te 2-3 kg schudnać

mgr Karolina Bartczak
mgr Karolina Bartczak
Dietetyk
Mosina
Działanie sterydów niestety daje efekty w postaci nagłego wzrostu masy ciała. Dodatkowe alergie, mogą zaostrzać stan zapalny, który sprzyja tyciu. Proszę o kontakt w celu umówienia się na konsultację.

Pozdrawiam

Dzień dobry, faktycznie, od sterydów się tyje, ale zazwyczaj można wrócić do swojej wagi (w zależności też ile się było na lekach). Nie ma jednej odpowiedzi, musiałabym przeprowadzić z Panią wnikliwy wywiad, zobaczyć dokładnie jak Pani się odżywia, może tych posiłków jest za dużo, może ma PAni insulinooporność (w takich wypadkach zazwyczaj lepiej sprawdza się mniej posiłków), może jest za wysoki kortyzol, może flora bakteryjna jelit niedomaga, może są niedobory witamin lub minerałów lub zbyt duża ilość toksyn w organizmie, trzeba by było również przyjrzeć się hormonom. Jak Pani widzi przyczyn może być wiele i na odległość, bez konsultacji nie jestem w stanie bardziej pomóc.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry, po przeczytaniu listu i kilku pytań, chciałabym uporządkować temat. Po pierwsze pisze Pani, że obecnie waży 55 kg i nadal tyje. Chcę zaznaczyć, że przy Pani wzroście 160 cm ma Pani prawidłowy wskaźnik BMI (21,5). Pisze Pani, że przyjmowała Pani sterydy, tak to prawda, że leki tego typu mogą powodować tycie, ale jest to przyczyna wtórna, gdyż prawdopodobnie po wdrożeniu leczenia, samopoczucie poprawia się i człowiek zaczyna więcej jeść, daje sobie pewien rodzaj nagrody, dodatkowo choroby które leczy się sterydami powodują ograniczenia ruchowe a wiec jak mniej ruchu to nie spalamy dostarczonej w pożywieniu energii. W obecnej sytuacji należy przyjrzeć się dokładnie jakie produkty spożywa Pani, ile one dostarczają energii. Takiej oceny może dokonac dietetyk w dokładnym wywiadzie.
Pozdrawiam

Powodów przytycia może być sporo. Kiedy przyjmowaliśmy sterydy i wzrosła nam masa ciała to jedna sprawa. Sterydy faktycznie mogą utrzymywać nam masę ciała na określonym poziomie przez dłuższy czas, niemniej mimo wszystko możemy tą masę ciała przy odpowiedniej diecie u Pani obniżyć.
W ciągu naszego życia są 2-3 okresy, w których zmienia się nasz metabolizm (przynajmniej dla większości osób). Pierwszy z nich przypada między 19 a 23 rokiem życia, a drugi między 25 a 29 rokiem życia. Wtedy to też mimo, że jemy dokładnie tak samo, może się okazać, że nasz organizm już nie przyswaja tyle ile jeszcze moglibyśmy zjeść rok wcześniej. Odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze mogą nam w tej sytuacji pomóc i osiągnąć zamierzony cel.
Z innej strony - Pani masa ciała wcale nie jest jakaś duża. Jednak jeśli się Pani źle czuje można zrobić rzecz następującą. Zakładam, że ważniejsze dla Pani nie jest to co pokazuje nam waga, a to ile mamy w pasie i jaki rozmiar ubrań możemy założyć. Dlatego w moim odczuciu, atrakcyjniej dla Pani byłoby utrzymanie masy ciała na poziomie podobnym do obecnego, a zmniejszenie obwodu w pasie i zakładanie ubrań o mniejszym rozmiarze. Niepełnosprawność nóg nas tutaj nie ogranicza.

W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt.

Dziękuję za zapytanie, przyczyn może być wiele,.. Musiałabym zobaczyć Pani wyniki badań i ewentualnie zasugerować bardziej szczegółowe, nie wiem dokładnie jakie wyniki Pani ma.. Po drugie być może je Pani za mało kcal, węglowodanów złożonych, białka.. Kolejną rzeczą do sprawdzenia jest nawodnienia organizmu, tu już zapraszam na konsultację wraz z analizą składu ciała, ponieważ ona jasno pokaże nawodnienie, wiek metaboliczny, proporcję tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej, itp.. Być może problemem są toksyny w organizmie, gdzie wymagane byłoby oczyszczanie. O takich indywidualnych rzeczach mówię już tylko i wyłącznie na konsultacji, dlatego zapraszam..

 Monika Kurdej
Monika Kurdej
Dietetyk, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Dzień dobry:)

Dziękuję za pytanie:)

To pytanie, czemu nie mogę schudnąć, zadaje sobie wiele kobiet. A jednocześnie w e-mailu Pani sama odpowiada na to pytanie: brak równowagi w organizmie, niewiele ruchu, stres wywołany tym, jak Pani wygląda i pogłębiające się poczucie frustracji, bezradność...

Co z tym zrobić?
Potrzebuję Panią lepiej poznać, żeby ustalić plan działań. Z całą pewnością istotne jest wyprowadzenie Pani myślenia "na prostą". Im bardziej Pani martwi się tym, jak wygląda - tym gorzej Pani to znosi. Im mniej Pani rozumie z tego, co się z Panią dzieje - tym więcej trudności ma Pani z utrzymaniem równowagi. Do tego te alergie...

Zachęcałabym przede wszystkim do kontaktu. Wtedy miałabym więcej możliwości, aby dopytać i spróbować wyobrazić sobie Pani styl życia - co w nim jest takiego, co uruchamia Pani organizm w kierunku tycia? Co organizm stara się sobie zabezpieczyć? Byłoby dla mnie istotne pokazać Pani, co Pani może zrobić już teraz, żeby małymi krokami przywracać swojemu ciału równowagę. Z całą pewnością odradzałabym dietę - w takim tradycyjnym rozumieniu, że ma Pani mało jeść. Ale, co konkretnie mam Pani polecić - potrzebuję więcej wiedzy. Proszę skorzystać z gratisowej konsultacji:) Serdecznie zapraszam:)
Sugeruję wizytę: Konsultacja wstępna (via phone lub skype) - 45 minut)
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam, aby określić przyczynę należy przeanalizować aktualny stan odżywienia organizmu, przeprowadzić dokładną analizę składu masy ciała. Proponuję podejść do gabinetu dietetycznego. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Zwykła wizyta
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.