Dieta przy hiperprolaktemii, ANA i ATG

7 odpowiedzi
Witam,
czy przy hiperprolaktynemi czynnościowej wywołanej mikrogruczolakiem przysadki mózgowej (leczonego parlodelem), wykrytych przeciwciałach przeciwjądrowych ANA i podwyższonym tylko ATG z hormonów tarczycy powinnam zastosować specjalną dietę? Od lat borykam się z nadwagą, pomimo tego że schudnę kilka kilogramów trzymając się bardzo restrykcyjnej diety i treningów moja waga ciągle wraca do 72 kg przy wzroście 163 cm. Do tego borykam się z trądzikiem na linii szczęki i wypadającymi włosami. W najbliższym czasie planuję zajście w ciążę. Przeczytałam wiele artykułów, w których stwierdzono znaczną poprawę wyników krwi i samopoczucia stosując dietę eliminującą gluten, nabiał, warzywa strączkowe, krzyżowe i psiankowate, czy w moim przypadku taka dieta może pomóc? Czy w mojej sytuacji powinnam udać się do dietetyka klinicznego? Proszę o poradę.
Dzień dobry!
W Pani przypadku sytuacja zdrowotna jest dość złożona i wymaga połączenia założeń diety w kilku schorzeniach. Odpowiedź brzmi zatem TAK, warto zastosować dietę, koniecznie pod opieką dietetyka.
Barbara Dąbrowska-Górska

Dieta w Pani przypadku wymaga szerokiego spojrzenia w kontekście kilku schorzeń. Z pewnością zastosowanie dobrze dobranej diety będzie skutkowało poprawą zdrowia.
Dieta eliminacyjna może przynieść korzystne rezultaty, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Nie zalecam też aby wykluczać konkretne produkty spożywcze na własną rękę, gdyż taka dieta wymaga prawidłowego zbilansowania aby uniknąć niedoborów. Zachęcam do wizyty u dietetyka klinicznego, który w sposób holistyczny spojrzy na Pani przypadek. Pani żywienie musi być skrojone na miarę na podstawie wyników badań morfologicznych, własnych obserwacji oraz z uwzględnieniem aktywności fizycznej. Odradzam wszelkiego rodzaju restrykcyjnych i niskokalorycznych diet, które bazują na suplementach.
Witam,

Pani przypadek wymaga opieki i pomocy specjalistycznej. Warto udać się tutaj do dietetyka który zajmie się w sposób indywidualny i poprowadzi przez całą drogę. Nie kierował bym się tutaj tylko informacjami zawartymi w internecie ponieważ są one uogólnione. Znaczy że w Pani przypadku nie muszą się sprawdzić.

Odpowiedź dla Ciebie przygotował Robert z poradni Mój Dietetyk w Lublinie. Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu.

Pozdrawiam serdecznie!
Robert Lipert
Dietetyk
Zapraszam na konsultacje ze wszystkimi wynikami badań w celu ustalenia planu żywieniowego.. prawdopodobnie zacznie sie od eliminacji pewnej grupy produktów, ale wszystko stopniowo, ponieważ nie jestem za tym by od razu zabrać gluten, nabiał, pewna grupę warzyw, ponieważ w efekcie końcowym nie dowie sie Pani, co tak naprawde było przyczyna Pani problemów.. Pozdrawiam..
Witam, odpowiednim krokiem byłoby wykonanie testu na nadwrażliwość pokarmową. To powinno podpowiedzieć z jakich produktów należy zrezygnować. Zapraszam do Poradni Polecany Dietetyk. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Niestety nie mam dla Pani dobrych wiadomości. Faktycznie bardzo dużo badań wskazuje, że dieta eliminacyjna pod względem glutenu, laktozy oraz wymienionych warzyw daje dobre efekty we wspomaganiu terapii. Takie jadłospisy są trudne do wykonania, ale możliwe i rzeczywiście polecałabym skonsultować się ze specjalistą - na pewno pomoże w rozwiązaniu problemu.