Dieta przy choleostazie ciążowej.

9 odpowiedzi
Witam. Jestem w 28 tyg. ciąży i wykryto u mnie cholestazę ciążową. Jak powinnam się odżywiać?
Witam Panią,
dziękuję bardzo za wiadomość. Niestety nie jestem w stanie pomóc w tym momencie ponieważ również jestem w ciąży i mam przerwę w pracy, przebywam na zwolnieniu.

Wszystkiego dobrego życzę!
pozdrawiam,
Daria Rybicka

Dzień dobry,
Na pierwszą wizytę zapraszam do gabinetu, dzięki temu będę mogła przeprowadzić dokładny wywiad, dokonać pomiarów oraz ustalić indywidualną dietę. Zachęcam do zapoznania się z cennikiem dostępnym na moim profilu. W razie dodatkowych pytań proszę o maila: dietetyk@premium-medical.pl

Pozdrawiam serdecznie,
Adrianna Frelich
Cholestaza ciążowa to choroba wątroby, która dotyka kobiety w ostatnich miesiącach przed rozwiązaniem i jest groźna dla płodu. Zbagatelizowana, może powodować gwałtowny, przedwczesny poród, być przyczyną krwotoku porodowego, a nawet zagrażać życiu dziecka.
Ryzyko komplikacji maleje, jeśli cholestaza jest prawidłowo leczona.
Kobieta ciężarna musi być także pod stałą kontrolą lekarską, dlatego niezbędny jest pobyt w szpitalu aż do rozwiązania. Leczenie polega między innymi na przyjmowaniu leków sterydowych oraz kroplówek z glukozą i witaminą C. Często sprawdzane są funkcje wątroby (pobierana jest krew). Ale najważniejsza jest obserwacja stanu dziecka: od 34. tygodnia ciąży regularnie wykonuje się KTG, badania laboratoryjne, USG. Kobiecie zaleca się liczenie ruchów dziecka.
Ponieważ cholestaza to choroba przeciążonej wątroby, ważne jest utrzymanie odpowiedniej diety, by nie fundować organizmowi dodatkowego obciążenia. Dlatego należy przestrzegać kilku zasad: zrezygnować ze smażonych i surowych pokarmów; jeść tylko produkty gotowane, nawet warzywa i owoce; ograniczyć tłuszcze, majonez zastąpić jogurtem naturalnym; zapomnieć o napojach słodzonych i gazowanych, i oczywiście o słodyczach. Może natomiast pić wszelkiego rodzaju kompoty i jeść delikatne dla wątroby biszkopty.
Jeśli nie ma Pani zaleconego pobytu w szpitalu i lekarz prowadzący zezwolił na pobyt w domu, mogę Pani ułożyć dietę pod katem cholestazy ciążowej.
Witam, cholestaza ciążowa to bardzo poważna sprawa. Najważniejsza jest tu farmakoterapia. Dieta musi być łatwostrawna z ograniczoną zawartością tłuszczów. Należy wykluczyć z diety przede wszystkim tłuszcze zwierzęce typu smalec, śmietana, boczek oraz inne tłuste mięsa. Zamiast nich w niewielkich ilościach można zastosować oleje roślinne: słonecznikowy, rzepakowy czy oliwę z oliwek. Ograniczając tłuszcze (a zwłaszcza zwierzęce), ograniczamy także przez to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego musimy zadbać o ich poziom, stosując warzywa będące dobrym ich źródłem. Unikamy jednak warzyw surowych, raczej należy wybierać warzywa i owoce rozdrobnione, przetarte, gotowane. Unikamy potraw wzdymających, ciężkostrawnych. Ogranicza się także ilość błonnika (stąd rozdrabnianie warzyw i owoców - zawsze bez skórki) - pieczywo/makarony/ryż stosujemy białe, pszenne. Niedopuszczalne jest także smażenie potraw. Produkty najlepiej gotujemy na wodzie lub na parze. Przyprawy tylko łagodne: koperek, pietruszka, wanilia, sok z cytryny.
Prawidłowe żywienie w cholestazie ciążowej jest bardzo istotne.
Na pewno należy wyeliminować smażone i ciężkostrawne potrawy. Dodatkowo, należy wykluczyć produkty wysokoprzetworzone, słodycze, napoje słodzone i gazowane. Wszelkiego rodzaju ostre przyprawy, kostki rosołowe, gotowe sosy i majonez nie powinny być obecne w żywieniu.
Spożywane pokarmy powinny być gotowane - również owoce i warzywa, które można serwować w postaci musów i kremów.
Pieczywo powinno być pszenne-jasne, a kasze drobne (takie jak kasza jaglana, manna, jęczmienna). Zupy powinny być przygotowywane na wywarze jarskim. Można do nich serwować drobny makaron bezjajeczny. Mięso i ryby powinny być chude takie jak indyk, kurczak, królik, dorsz lub halibut. Jeśli pacjentka toleruje to może spożywać również chude twarogi, jogurty naturalne oraz kefiry.

Do każdego przypadku należy podchodzić bardzo indywidualnie i warto obserwować, które produkty oprócz wyżej wymienionych powinny być wyłączone z diety.
Cholestaza ciążowa to choroba wątroby. Niestety jest bardzo niebezpieczna dla życia dziecka dlatego bardzo ważna jest ciągła opieka ze strony lekarza, dużo spokoju i wypoczynku a także odpowiednia dieta. W diecie istotne jest zrezygnowanie ze smażonych, surowych i tłustych potraw. Nawet warzywa czy owoce surowe należy zastąpić tymi gotowanymi. Absolutnie należy wykluczyć z diety słodycze, tłuste, słone przekąski, słodkie napoje gazowane, świeże pieczywo, pieczywo razowe, suszone owoce, orzechy oraz ostre przyprawy. Śmietany i majonezy należy zastępować jogurtem naturalnym. Dieta przy tego typu dolegliwości powinna być delikatna i lekkostrawna. Zaleca się jeść chude mięso drobiowe, chude ryby, chude sery, zdrowe tłuszcze roślinne ograniczone do minimum, pieczywo tylko czerstwe i najlepiej pszenne. Ze słodkich rzeczy można pozwolić sobie na biszkopty czy budynie np. z kaszy manny. Jeżeli potrzeba Pani więcej informacji serdecznie zapraszam do mojego gabinetu w Łomiankach gdzie będzie Pani miała możliwość skorzystania z konsultacji dietetycznej.
Witam serdecznie. Dieta przy tego typu dolegliwości powinna być delikatna i lekkostrawna.
Witam, cholestaza to choroba przeciążonej wątroby. W takim przypadku należy przestrzegać odpowiedniej diety, aby nie obciążać dodatkowo organizmu. Dlatego należy wyłączyć z diety smażone i surowe pokarmy; jadać raczej produkty gotowane (warzywa i owoce również); ograniczyć tłuszcze zwierzęce; wyeliminować napoje gazowane i słodzone.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dieta powinna jak najbardziej oszczędzać wątrobę. BD