dieta oczyszczająca dr. Dąbrowskiej

7 odpowiedzi
Witam.
Moje pytanie dotyczy diety warzywno-owocowej dr. Ewy Dąbrowskiej. Czy po zastosowaniu 6-cio tygodniowego oczyszczania, jest możliwe bezpieczne wyjście z diety bez efektu jojo i zastosowanie w pełni zdrowego odżywiania. Jakie opinie na temat tej diety mają specjaliści - dietetycy?
Najbardziej zależy mi na wyleczeniu dolegliwości i nietolerancji pokarmowej.
Pozdrawiam.
Dzień dobry
Po poście wg zaleceń dr Ewy Dąbrowskiej (innych postach czy głodówkach również), jak najbardziej możliwe jest "przejście" do w pełni zdrowego odżywiania bez efektu jo-jo. Trzeba jednak uwzględnić odpowiednio długi czas trwania okresu przejściowego, stopniowe, niewielkie zwiększanie wartości kalorycznej diety w tym czasie (do wartości całkowitego zapotrzebowania energetycznego) oraz odpowiedni dobór produktów.
Inną kwestią jest możliwość "wyleczenia dolegliwości" poprzez dietę warzywno-owocową. Niestety nie wiem o jaką dolegliwość chodzi w tym przypadku. Rzeczywiście, wiele chorób ulega remisji i pacjent odczuwa zdecydowaną, subiektywną poprawę stanu zdrowia, co potwierdza się również w uzyskiwanych wynikach badań, jednak bardzo często po powrocie do dawnych nawyków żywieniowych, czy po wprowadzeniu do menu "alergennych" dla danego organizmu produktów (testy alergiczne, testy na nietolerancje pokarmowe), nie zawsze udaje się utrzymać uzyskane efekty terapeutyczne.
Najlepsze efekty zdrowotne przynosi dieta warzywno-owocowa z wykluczeniem alergennych białek, następnie etap "przejściowy" i kolejno racjonalna dieta również pozbawiona alergenów.
Odpowiadając na pytanie, czy można wyleczyć nietolerancje pokarmowe - z doświadczenia, nie tylko mojego wynika, że nie, można jednak zdecydowanie poprawić jakość życia i stan zdrowia, szczególnie w przypadku współwystępowania chorób autoimmunologicznych, jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Hashimoto.
Nietolerancja pokarmowa jest nieprawidłową reakcją organizmu na dane białko pokarmowe, organizm rozpoznaje to białko jako obce i produkuje przeciw nim przeciwciała IgG. Aby zminimalizować ten proces, należy całkowicie wykluczyć z diety produkty alergizujące, starając się jednocześnie wyeliminować potencjalną przyczynę występowania nietolerancji pokarmowych, czyli zespół nieszczelnego jelita, który może być skutkiem dysbiozy (brakiem równowagi między "dobrymi" a "złymi" bakteriami jelitowymi), przyjmowanych leków (antybiotyki, steroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne), spożywaniem przedłużających trwałość dodatków do żywności, barwników, zaburzeń gospodarki hormonalnej (testosteronu, estrogenów) i wielu innych przyczyn... .
Pozdrawiam serdecznie życząc determinacji w dążeniu do zdrowia.
Sylwia Orłowska

Witam, z doświadczenia i własnej wiedzy uważam, że tak mocno ograniczona dieta prawie zawsze kończy się efektem jojo. Dlatego, że po zakończeniu diety, organizm dąży do wyrównania wszystkich brakujących składników niezbędnych do życia. To zauważamy wilczym apetytem.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk
Witam, Nie jestem zwolenniczką żadnych diet restrykcyjnych; eliminujących duże grupy produktów. Dietą warzywno - owocową nie można wyleczyć nietolerancji pokarmowej, natomiast indywidualnie dopasowany jadłospis może poprawić stan zdrowia, samopoczucie oraz jakość życia.
Zapraszam na wizytę - pomogę w dobraniu prawidłowo zbilansowanego, zdrowego i dobranego do schorzeń jadłospisu.
Pozdrawiam,
MBellwon
Osobiście nie polecam tego typu oczyszczania, ponieważ są lepsze metody na pozbycie się złogów, pleśni, grzybów w organizmie. Bardzo ciężko jest utrzymać masę ciała po tego typu oczyszczaniu, ponieważ "z dnia na dzień" robimy przeskok w kcal o dużą ilość, co daje właśnie w efekcie końcowym efekt jojo. Nie wiem, jakie ma Pani dolegliwości i nietolerancje pokarmowe, zapraszam na konsultację w celu ustalenia dla Pani programu żywieniowego.
Witam serdecznie.
Dieta dr. Dąbrowskiej jest dietą oczyszczającą. Nie wiem jakie dolegliwości Pani doskwierają dokładnie, ale po oczyszczeniu organizmu jest duża szansa na poprawę stanu zdrowia oraz pozbycie się uciążliwych skutków nietolerancji pokarmowej. Co do efektu jojo, jeżeli będzie Pani jeść zdrowo i wykonywać ćwiczenia fizyczne, to nie powinien on wystąpić.
Dieta dr. Dąbrowskiej jest bardzo restrykcyjną dietą, jeżeli interesowałaby Panią jakaś alternatywa ja ze swojej strony mogę polecić program Metabolic Balence. Jeżeli jest Pani zainteresowana zapraszam na moją stronę www.

Pozdrawiam,
Agata Balcerowicz
Witam. Wyjście z tego typu diety bez efektu jo-jo wprawdzie jest możliwe lecz nie ukrywam, że będzie ono bardzo trudne. Diety eliminacyjne tego typu dają szybkie i ładne efekty jednak po powrocie do "normalnego" jedzenia organizm zaczyna gromadzić zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Najlepsze wyjście z tej sytuacji to stopniowe wprowadzanie do swojej diety produktów, które nie były jadane przy diecie owocowo-warzywnej. Zapraszam do mojego gabinetu gdzie szczegółowo będę mogła opowiedzieć o stabilizacji i zaproponować najlepsze rozwiązanie tej sytuacji.
Witam, dieta warzywno - owocowa, jest bardzo nisko kaloryczna. Dlatego lepiej stosować ją pod okiem lekarza (przeanalizować przeciwwskazania do prowadzenia tej diety). Osoby stosujące kurację mogą skarżyć się na złe samopoczucie, bóle głowy, nudności, wymioty. W II etapie diety (wychodzenie z diety warzywno-owocowej) należy wybierać produkty naturalne, jak najmniej przetworzone, pełnowartościowe, głównie pochodzenia roślinnego.
Nieprawidłowe żywienie w tym okresie może wywołać efekt jo-jo.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.