Dieta Ketogeniczna

9 odpowiedzi
Ciekawi mnie dieta ketogeniczna. Czytałam, że jedząc tłuszcz można spalać tłusz. Jak to działa i jakie są proporcje składników w takiej diecie?
Witam serdecznie, według mnie są lepsze diety bardziej racjonalne od diety ketogenicznej. Osobiście jej nie polecam. Sukcesem jest na stałe zmienić nawyki żywieniowe i stosować się do takich zaleceń, które jesteśmy w stanie utrzymywać przez większość życia.

Dzień dobry!
Na diecie ketogenicznej dochodzi do niepełnego spalania tłuszczy z wytworzeniem dużej ilości ciał ketonowych. Zjawisko to zachodzi przy nieodpowiedniej podaży węglowodanów (to także jeden z objawów cukrzycy). Dietę ketogeniczną stosuje się tylko krótkookresowo i w ściśle określonych przypadkach, gdyż ze względu na ryzyko zakwaszenia może być potencjalnie niebezpieczna, jeśli przeprowadzana jest nieprawidłowo.
Barbara Dąbrowska-Górska
Dieta katogeniczna jest dietą bardzo restrykcyjną, gdyż należy bazować na tłuszczu najlepszej jakości, dodatkowo należy przestrzegać aby proprcje tłuszczy nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych była 1:1:1. Dieta taka powinna być ułożona przez dietetyka, gdyż spożywanie dużej ilości tłuszczu to nie jest jednoznaczne z przyzwoleniem spożywania jedzenia typu fast-food. Proporcje składników uzależnione są od danego przypadku klinicznego, wieku, wagi, płci.
Zapraszam.
Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową i bardzo niskowęglowodanową. Ograniczenie spożycia węglowodanów przy wysokim udziale tłuszczu prowadzi do zahamowania utleniania kwasów tłuszczowych i produkcji tzw. ciał ketonowych. Wywołuje to szereg zmian metabolicznych spośród których istotny jest wpływ na ośrodkowy układ nerwowy i przyjmowanie pokarmu. Ciała ketonowe hamują odczuwanie głodu co prowadzi najczęściej do zmniejszenia kaloryczności spożywanych posiłków. To prawdopodobnie ten czynnik odpowiada za utratę masy ciała podczas stosowania diety.
Trzeba powiedzieć, że dieta ketogenna stosowana jest ze świetnymi efektami w chorobach neurodegeneracyjnych, np. w padaczce opornej na leki czy w chorobie Alzheimera. Nie zaleca się jednak jej stosowania w nadwadze czy otyłości, ze względu na ryzyko niedoborów składników mineralnych oraz innych poważnych konsekwencji metabolicznych. Nie udowodniono również jej wyższości nad innymi dietami ograniczającymi kaloryczność diety w leczeniu nadwagi i otyłości.
Dieta ketogeniczna swoją nazwę zawdzięcza ciałom ketonowym, które powstają podczas metabolizowania tłuszczy. Jednym słowem, przy stosowaniu takich jadłospisów organizm "przeprogramowywuje się" na korzystanie z tłuszczu jako źródła energii. Dieta polega na bardzo dokładnym podliczeniu makroskładników pod bardzo indywidualne reakcje i preferencje. Jednym słowem - trzeba bardzo dobrze znać i rozumieć swój organizm, a przede wszystkim analizować sygnały (np badać mocz codziennie pod kątem ciał ketonowych). Dlatego nie można konkretnie podać - taki a taki rozkład składników będzie najskuteczniejszy.
Nie ma jednej proporcji, jeśli nie znam chociaz Pani wzrostu wagi to nie powiem ile ma Pani jesc poszczególnych skladnikow. Jeśli chodzi o pierwsze odchudzanie nie polecam zaczynać od tego typu diety a uporządkowania nawykow żywieniowych..
Dieta ketogeniczna polega na zwiększeniu ilości tłuszczy i znacznemu ograniczeniu ilości węglowodanów. W diecie tego typu większość energii pochodzi z tłuszczów, białek i w niewielkiej ilości z węglowodanów. U osób mających problem z nerkami czy wątrobą taka dieta może być niebezpieczna. Główne założenia: węglowodany ograniczamy do minimum (30–50 g), białko ok. 1,5g/kg nmc.; resztę zapotrzebowania powinny stanowić tłuszcze.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Musi się pani zwrócić do dietetyków. Jako lekarz nie polecam takiej diety.
Dieta ketogeniczna służy do leczenia bardzo skomplikowanych chorób neurologicznych, nie powinno się jej wykorzystywać do odchudzania. Pewne jej elementy mogą być pomocne w odchudzaniu, ale pod warunkiem, że prowadzi to doświadczony dietetyk. Pozdrawiam