Jakie witaminy w zwiększonych dawkach należy zażywać przy diecie bezglutenowej ?
Witamy z grupy b (b6,b12), zalezy -co z zelazem ?warto zrobic badania jezeli stosunkowo jest niskie, warto zbadac wit d glownie nacisk na witaminy z grupy b.

 Ewa Borowska
Ewa Borowska
Dietetyk
Radomsko
Głównie wit. z grupy B, ponieważ są one obecne w zbożach, które wykluczamy. Nie ma przymusu stosowania syntetycznych witamin, wystarczy dobrze zbilansowana dieta i wprowadzenie odpowiednich alternatyw do produktów glutenowych.

Dieta bezglutenowa stosowane jest w dzisiejszych czasach w jednostkach chorobowych przebiegających z nietolerancją glutenu, ale również (nie do końca słusznie) w celu redukowania masy ciała. Ze względu na ograniczenia w podaży produktów zawierających gluten (głównie produktów zbożowych) istotne jest właściwe zbilansowanie posiłków i kontrolę poziomu witamin i minerałów w organizmie. Jak wskazuje wiele przeprowadzonych dotychczas badań, możliwe są niedobory: żelaza, cynku, miedzi, wapnia, magnezu, witaminy D, kwasu foliowego, witaminy B12 i ryboflawiny. Istnieje także ryzyko zmniejszonego poziomu witaminy A, E, K. Świadome podejście do diet eliminacyjnych, kompensowanie niedoborów innymi produktami, pozwoli uniknąć implikacji zdrowotnych (np. nasilenie zmian skórnych, osłabienie odporności, wypadanie włosów, łamliwość paznokci i inn.)

mgr Agnieszka Kotula
mgr Agnieszka Kotula
Dietetyk
Szczyrk
Witam,
to zależy w jakim celu stosowana jest dieta bezglutenowa. W przypadku zdiagnozowania celiakii w organizmie mogą występować niedobory związane ze zmniejszoną powierzchnią wchłaniania w jelitach. W takim wypadku należy suplementować wapń, magnez, żelazo, cynk, selen, kwas foliowy oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A,D,E,K oraz witaminę B12.

Specjaliści w zakresie leczenia: celiakia

Maria Janiak

Maria Janiak

Gastrolog, Internista

Gdańsk

Mariusz Wyszkowski

Mariusz Wyszkowski

Gastrolog, Internista

Warszawa

Dorota Dębogórska

Dorota Dębogórska

Dietetyk

Lubin

Magdalena Kubik

Magdalena Kubik

Dietetyk

Łódź

Beata Pawlus

Beata Pawlus

Pediatra

Piaseczno

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 9 pytań dotyczących usługi: celiakia

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.