dieta bezglutenowa

4 odpowiedzi
Jakie witaminy w zwiększonych dawkach należy zażywać przy diecie bezglutenowej ?
Głównie wit. z grupy B, ponieważ są one obecne w zbożach, które wykluczamy. Nie ma przymusu stosowania syntetycznych witamin, wystarczy dobrze zbilansowana dieta i wprowadzenie odpowiednich alternatyw do produktów glutenowych.

Dieta bezglutenowa stosowane jest w dzisiejszych czasach w jednostkach chorobowych przebiegających z nietolerancją glutenu, ale również (nie do końca słusznie) w celu redukowania masy ciała. Ze względu na ograniczenia w podaży produktów zawierających gluten (głównie produktów zbożowych) istotne jest właściwe zbilansowanie posiłków i kontrolę poziomu witamin i minerałów w organizmie. Jak wskazuje wiele przeprowadzonych dotychczas badań, możliwe są niedobory: żelaza, cynku, miedzi, wapnia, magnezu, witaminy D, kwasu foliowego, witaminy B12 i ryboflawiny. Istnieje także ryzyko zmniejszonego poziomu witaminy A, E, K. Świadome podejście do diet eliminacyjnych, kompensowanie niedoborów innymi produktami, pozwoli uniknąć implikacji zdrowotnych (np. nasilenie zmian skórnych, osłabienie odporności, wypadanie włosów, łamliwość paznokci i inn.)
Witamy z grupy b (b6,b12), zalezy -co z zelazem ?warto zrobic badania jezeli stosunkowo jest niskie, warto zbadac wit d glownie nacisk na witaminy z grupy b.
Witam,
to zależy w jakim celu stosowana jest dieta bezglutenowa. W przypadku zdiagnozowania celiakii w organizmie mogą występować niedobory związane ze zmniejszoną powierzchnią wchłaniania w jelitach. W takim wypadku należy suplementować wapń, magnez, żelazo, cynk, selen, kwas foliowy oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A,D,E,K oraz witaminę B12.