Jakie witaminy w zwiększonych dawkach należy zażywać przy diecie bezglutenowej ?
Witamy z grupy b (b6,b12), zalezy -co z zelazem ?warto zrobic badania jezeli stosunkowo jest niskie, warto zbadac wit d glownie nacisk na witaminy z grupy b.

 Ewa Borowska
Ewa Borowska
Dietetyk
Radomsko
Głównie wit. z grupy B, ponieważ są one obecne w zbożach, które wykluczamy. Nie ma przymusu stosowania syntetycznych witamin, wystarczy dobrze zbilansowana dieta i wprowadzenie odpowiednich alternatyw do produktów glutenowych.

Dieta bezglutenowa stosowane jest w dzisiejszych czasach w jednostkach chorobowych przebiegających z nietolerancją glutenu, ale również (nie do końca słusznie) w celu redukowania masy ciała. Ze względu na ograniczenia w podaży produktów zawierających gluten (głównie produktów zbożowych) istotne jest właściwe zbilansowanie posiłków i kontrolę poziomu witamin i minerałów w organizmie. Jak wskazuje wiele przeprowadzonych dotychczas badań, możliwe są niedobory: żelaza, cynku, miedzi, wapnia, magnezu, witaminy D, kwasu foliowego, witaminy B12 i ryboflawiny. Istnieje także ryzyko zmniejszonego poziomu witaminy A, E, K. Świadome podejście do diet eliminacyjnych, kompensowanie niedoborów innymi produktami, pozwoli uniknąć implikacji zdrowotnych (np. nasilenie zmian skórnych, osłabienie odporności, wypadanie włosów, łamliwość paznokci i inn.)

mgr Agnieszka Toborek
mgr Agnieszka Toborek
Dietetyk
Szczyrk
Witam,
to zależy w jakim celu stosowana jest dieta bezglutenowa. W przypadku zdiagnozowania celiakii w organizmie mogą występować niedobory związane ze zmniejszoną powierzchnią wchłaniania w jelitach. W takim wypadku należy suplementować wapń, magnez, żelazo, cynk, selen, kwas foliowy oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A,D,E,K oraz witaminę B12.

Specjaliści w zakresie leczenia: celiakia

Maria Janiak

Maria Janiak

Gastrolog, Internista

Gdańsk

Bartosz Ceglarski

Bartosz Ceglarski

Gastrolog, Internista

Wrocław

Aurelia Sielużycka

Aurelia Sielużycka

Pediatra

Bydgoszcz

Wojciech Wilczek

Wojciech Wilczek

Dietetyk

Nysa

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Arkadiusz Lewna

Arkadiusz Lewna

Gastrolog, Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 12 pytań dotyczących usługi: celiakia

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.