Diagnoza insulunoodporności.

2 odpowiedzi
Witam serdecznie. Jakiś czas temu z wyników moich badań wyszło, że poziom cukru jest powyżej normy około 127. Może jest no niewiele, ale stwierdziłam, że dla swojego zdrowia muszę przejść na dietę. Tak mam nadwagę. I niestety idzie mi to bardzo opornie przez pół roku schudłam zaledwie 10 kg. Moja Pani dietetyk stwierdziła, że to może być insulinooporność i dlatego waga tak wolno spada. Czy mogę u Pani zdiagnozować ten problem?Pozdrawiam
Witam, glikemia na czczo 127 mg/dl może wskazywać na cukrzyce , która wraz z nadwaga często współistnieje z insulinoopornoscia. Na pewno wymaga Pani badań diagnostycznych.Zapraszam do gabinetu,chętnie Pani pomogę.Pozdrawiam Małgorzata Świder

Dzień dobry,

Jeżeli wynik badania poziomu cukru na czczo wyniósł w Pani przypadku 127 mg/dl to proszę powtórzyć badanie i dodatkowo wykonać również oznaczenie stężenia insuliny na czczo. Wyniki należy skonsultować z lekarzem specjalistą. Pomoże on zinterpretować wyniki badań, obliczy wskaźnik HOMA-IR i jeśli będzie potrzeba zleci skierowanie na doustny test tolerancji glukozy. Jak najbardziej występujący w organizmie stan insulinooporności tkanek może utrudniać efektywną utratę tkanki tłuszczowej. Niemniej jednak pragnę podkreślić, że utrata 10 kg masy ciała w ciągu 6 miesięcy to bardzo dobry wynik.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk