Czym się różni test bineta od wechslera? Czy dają one takie same wyniki?

2 odpowiedzi
Czym się różni test bineta od wechslera? Czy dają one takie same wyniki?
Test Standford-Bineta 5 jest przystosowany do badania osób od 1 do 99 roku życia i wskazuje ogólny iloraz inteligencji wraz z podskalami dotyczącymi różnych form postrzegania. Jest nastawiony głównie na wykrywanie zasobów i deficytów osoby badanej. Test Wechslera jest obecnie w trakcie aktualizacji i ponownej normalizacji. Jego wyniki choć nadal aktualne, mogą jednak być opatrzone pewnym błędem w przypadku badania osób dorosłych. Dla dzieci i młodzieży jest już gotowa normalizacja i adaptacja.

Testy Bineta i Wechslera różnią się zarówno pod względem pochodzenia, jak i struktury.

Alfred Binet, francuski psycholog, stworzył testy inteligencji w celu identyfikacji dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jego testy były początkowo skoncentrowane na mierzeniu umiejętności szkolnych. Binet uważał, że inteligencja jest zmienną, którą można rozwijać.

Z kolei David Wechsler, amerykański psycholog, opracował testy Wechslera, aby zmierzyć ogólną inteligencję. Jego podejście zakładało, że inteligencja obejmuje różnorodne zdolności, takie jak logiczne myślenie, zdolności werbalne i niewerbalne. Wechsler dążył do stworzenia bardziej wszechstronnego narzędzia pomiarowego, które uwzględniałoby różne aspekty inteligencji.

Pod względem struktury testów Bineta i Wechslera różnią się w organizacji zadań i podtestów. Ostateczne wyniki także mogą się różnić w zależności od tego, jakie zdolności są bardziej akcentowane w danym teście.

Mimo tych różnic, oba rodzaje testów inteligencji są używane w praktyce psychologicznej i mają na celu pomiar zdolności poznawczych jednostki. Wyniki mogą być podobne, ale różnice w podejściu do pomiaru inteligencji mogą wpływać na konkretne aspekty oceny.