czym różni się ustruktyryzowany wywiad psychologiczny od nieustruktyryzowanego?

2 odpowiedzi
czym różni się ustruktyryzowany wywiad psychologiczny od nieustruktyryzowanego?
W skrócie wywiad ustrukturyzowany posiada z góry ustaloną strukturę, stąd także jego nazwa. Dzięki takiej formie wywiadu można poznać odpowiedzi na konkretne zagadnienia, które interesują nas w kontekście problemu pacjenta. Tak zdobyte informacje są zazwyczaj wyczerpujące i pozwalają unikać nadinterpretacji ze strony osoby przeprowadzającej taki wywiad.

Wywiad nieustrukturyzowany jest przeciwieństwem wywiadu ustrukturyzowanego. W takim przypadku subiektywizm oceny otrzymanych od pacjenta danych jest stosunkowo wysoki, lecz dzięki niemu można pogłębić wiedzę o danym zagadnieniu, które przedstawia pacjent, nie ograniczając się tylko do z góry narzuconej struktury wywiadu.

Każdy z tych sposobów zbierania wywiadu ma swoje plusy i minusy. Psycholodzy czy inni specjaliści mogą wspomagać się na przykład metodami ustrukturyzowanymi, jednak używanie tylko takich metod narażone jest na to, że zostaną pominięte inne istotne kwestie dotyczące pacjenta.

Dzień dobry,

ustruktualizowany wywiad psychologiczny - jak nazwa wskazuje ma różne (w zależności od celu przeprowadzenia takiego wywiadu) narzucone, opracowane wcześniej zagadnienia, często wraz z ich kolejnością które należy poruszyć z pacjentem. Stosuje się go cześciej w przypadku formalnej diagnozy, np. w badaniu SCID badającym zaburzenia osobowości. Wywiad nieustruktualiznowany z kolei, nie ma sztywnych wytycznych nt. tego jakie tematy w której kolejności należy poruszyć, w bardziej swobodny sposób pozwala na przechodzenie od zagadnienia do zagadnienia.

Pozdrawiam serdecznie