Czym jest psychopatyzacja? W kontekście dzieci wychowanych w rodzinach z problemem alkoholowym

1 odpowiedzi
Czym jest psychopatyzacja? W kontekście dzieci wychowanych w rodzinach z problemem alkoholowym
Szanowny Panie/ Szanowna Pani,
w znaczeniu potocznym terminem "psychopatyzacja" określamy nasilenie zachowań antyspołecznych u jednostki, grupy czy całego społeczeństwa. W innym znaczeniu - w żargonie psychiatrycznym spotyka się niekiedy określenie psychopatyzacji schizofrenii", "psychopatyzacji manii", "psychopatyzacji choroby afektywnej", co oznacza, że wskutek choroby pacjent rozwinął cechy zwyczajowo przypisywane osobowości antyspołecznej.
W zależności od ciężaru doświadczonej traumy lub/i wskutek zinternalizowania negatywnej, przemocowej postawy rodzicielskiej dziecko może okresowo (obronnie), bądź trwale doświadczyć m.in. spadku empatii, zubożenia emocjonalnego, uchylania się od odpowiedzialności (infantylizm psychiczny), przejawiać zachowania przemocowe, doświadczać trudności w relacjach interpersonalnych, prezentować zachowania i światopogląd makiawelistyczny ('po trupach do celu').
Częściej jednak w rodzinach z problemem alkoholowym występuje dynamika narcystyczna - dziecko jest aprobowane za 'swoją 'fasadę', funkcję jaką spełnia w podtrzymywaniu 'status quo' i maskowaniu problemów (syndrom bohatera rodziny) a nie za swoje 'prawdziwe ja'. Więcej o charakterystycznych kwestiach z jakimi najczęściej borykają się dzieci z rodzin z problemem alkoholowym przeczytać można w książce "Czas uzdrowić swoje życie. Przewodnik do pracy nad sobą . Kroki w stronę zdrowienia Dorosłych Dzieci Alkoholików", autorstwa Cermak, Rutzky. Książka może służyć autoterapii, albo być wsparciem podczas psychoterapii DDA. Pomocne okazać się mogą również organizowane w różnych miastach terapie grupowe i grupy wsparcia. Pozdrawiam serdecznie i łącze wyrazy szacunku, OBiałek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.