Czy żywność modyfikowana genetycznie jest szkodliwa dla organizmu?

7 odpowiedzi
Proszę o szybką odpowiedź na pytanie czy żywność GMO jest dobra czy zła dla organizmu człowieka?
Żywność genetycznie modyfikowana jest to żywność zawierająca GMO (genetically modified organisms), składająca się z GMO lub wyprodukowana z GMO, czyli produkty spożywcze, które składają się z organizmów modyfikowanych lub zostały z nich wyprodukowane. Natomiast samo GMO to organizmy, których materiał genetyczny został zmieniony w sposób niezachodzący w warunkach naturalnych wskutek krzyżowania lub naturalnej rekombinacji.

nie można odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Żywność jest modyfikowana genetycznie od pokoleń. Dzięki modyfikacją genetycznym mamy więcej jedzenia i jest ono lepszej jakości zazwyczaj. Nasuwa się następne pytanie .... o konsekwencje o wszelkiego ingerowania genetycznego..... czy jest zdrowe czy złe ? każdego dnia je jemy i wszyscy żyjemy.
Witam. Nie jest do końca poznany wpływ żywności modyfikowanej genetycznie na zdrowie człowieka. Jedyne badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdzają niekorzystny wpływ GMO na ich zdrowie. Wśród wielu zwolenników jak i przeciwników są różne racje na ten temat. Moim osobistym zdaniem lepiej jednak unikać żywności wysoko przetworzonej i zmodyfikowanej.
Witam. Temat jest dość kontrowersyjny. Ja nie jestem zwolennikiem żywności GMO, uważam, że w porównaniu do standardowej, modyfikowana jest zbyt krótko w użyciu by móc mówić, że jest w 100 % bezpieczna dla człowieka. Jakie może mieć zagrożenia? Przede wszystkim używa się do jej uprawy środki, które są bardzo trwałe w środowisku - szczególnie glifosat. Widziałam badania, gdzie glifosat znajdowany jest u płodów ludzkich. Twórcy rundup'u twierdzą, że substancja ta nie kumuluje się w organizmie i jest nietrwała. Natomiast badania mówią coś zupełnie innego - dla mnie niepokojące jest to, że glifosat pokonuje barierę łożyska i nie wiadomo na razie jak wpływa na młody organizm.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Temat jest niezwykle rozległy - istnieją "za i przeciw". Producenci żywności GMO wypowiadają się na jej temat w samych superlatywach, natomiast ponieważ nie znamy jeszcze skutków odżywiania się żywnością zmodyfikowaną genetycznie, bo jest ona stosunkowo nowa i nie wiemy jaki będzie miała wpływ na nas samych lub na nasze przyszłe pokolenia osobiście podchodzę do tego tematu sceptycznie.
Jednym słowem niepolecana dla nas..
Na dzień dzisiejszy jest to temat dyskusyjny i budzący wiele kontrowersji. Jest to żywność, gdzie zaingerowano w kod genetyczny w celu uzyskania większych plonów, roślin np. bardziej odpornych na pestycydy, środki ochrony roślin. Niejedne badania wskazują na działania toksyczne, wręcz rakotwórcze tej żywności, co ma również związek z gromadzeniem chociażby w roślinach środków owadobójczych, na które są dzięki zmianie ich cech odporne. Tak naprawdę ludzkość będzie wstanie ocenić skutki uboczne wprowadzenia takich produktów na rynek dopiero po upływie większej ilości czasu, gdy będą to dowody na podstawie obserwacji u konsumentów, w tej chwili badania opierają się głównie na obserwacji zwierząt laboratoryjnych. W dodatku prześcigają się w wynikach naukowcy niezależni i ci związany z producentami nasion. Jednak już wiadomo, że wiele osób reaguje alergicznie na tą żywność.

Zdecydowanie polecam unikanie tego typu żywności, nie jest to żywność już w pełni naturalna a zmodyfikowana dzięki dużej ingerencji człowieka.