Czy zatrzymywanie wody w organizmie może być skutkiem złej diety?

6 odpowiedzi
Witam. Czy zatrzymywanie wody w organizmie - ustawicznie spuchnięte w kostkach nogi, mogą być wynikiem złej diety? Czy należy wykonać analizę struktury masy ciała? Mam 61 lat, siedzący tryb pracy, generalnie jestem osobą szczupłą - waga w normie. Nie mam istotnych problemów z sercem, nerkami etc.
Pani Janino zapraszam na konsultację dietetyczną, gdzie zrobię analizę składu ciała, sprawdzimy nawodnienie organizmu, nawyki żywieniowe i znajdziemy przyczynę opuchlizny. Opuchliznę powodują również produkty, które zawierają większe ilości soli czy cukru.

Witam serdecznie Pani Janino,
Zdecydowanie może. Warto wykonać analizę składu ciała. Oprócz pożywienia, na gospodarkę płynów oraz ich retencję w organizmie lub jej brak - puchnięcie, wpływa ilość wypijanej wody i poziom aktywności fizycznej. Krótko mówiąc dieta, bo dieta to wbrew ogólnemu myśleniu... nie tylko jedzenie, a styl życia! Powodzenia.
Z poważaniem,
Julita Dudicz - dietetyk
Dzień dobry. Zatrzymywanie wody w organizmie jest sygnałem, który trzeba wyjaśnić. Niekoniecznie muszą to być kłopoty związane z nerkami czy układem krążenia. Powodem może być dysfuncja wątraby, choroby stawów czy np. alergia. Polecam konsultację z lekarzem.
Dzień dobry. Tak, zatrzymywanie wody w organizmie może być spowodowane niewłaściwym odżywianiem się i/lub nawadnianiem. Jeśli z krążeniem i limfą wszystko jest w porządku (usg tętnic/ żył) to przyczyn można upatrywać w żywieniu.
Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie,
Tak, jak najbardziej. Niewłaściwy sposób odżywiania może znacząco wpłynąć na zatrzymanie wody w organizmie. Powodów może być kilka:
1. Wypija Pani za mało płynów. Organizm w takich sytuacjach gromadzi wodę na każdy możliwy sposób by przygotować się na niedobory. Powinna Pani wypijać dziennie ok 2-2,5 litra płynów. Łącznie z herbatą i kawą.
2. Używa Pani zbyt wiele soli i/lub produktów zawierających sól. Należałoby je ograniczyć a sól najlepiej wykluczyć. Co należałoby ograniczyć jeśli chodzi o produkty - marynaty, produkty wędzone czy wodę wysokosodową.
3. Ograniczamy ilość cukru i słodyczy. Utrudniają one usuwanie nadmiaru wody z organizmu.
4. Wzbogaćmy dietę w suszone owoce, orzechy, słonecznik, pomidory, marchew, seler, banany, cytrusy, twaróg, chude mięso i rośliny strączkowe. Nie są to wszystkie produkty ale wprowadzenie ich powinno dać już pewne rezultaty. Oczywiście można też przygotować plan żywieniowy, by korzystać wyłącznie z produktów wpływających na poprawę stanu naszego organizmu. Ale polecam najpierw wprowadzić zalecenia, które powyżej podałem.

Jeśli chodzi o badania to oczywiście jest kilka, które można by wykonać ale być może nastąpi poprawa jak wprowadzimy zmiany w żywieniu i nie trzeba będzie ich wykonywać.

W przypadku braku poprawy, pytań lub wątpliwości proszę o kontakt.
Pozdrawiam
Witam,
Przyczyną zatrzymywania płynów metabolicznych w organizmie jak najbardziej może być niewłaściwa dieta - obfitująca w nadmiar soli oraz kawy, czy też niewystarczająca ilość wypijanej wody w ciągu dnia. Inną przyczyną mogą być także przyjmowane leki, czy wielogodzinna pozycja siedząca/stojąca, niska aktywność fizyczna.
Warto w tym przypadku skontaktować się z dietetykiem i wykonać badanie składu ciała, aby określić stopień nawodnienia organizmu oraz przeanalizować Pani dotychczasowy sposób odżywiania.

Pozdrawiam,
Anna Gacek