Czy zaburzenia lękowe to choroba psychiczna? Czemu jest problem ze spaniem przy zaburzeniach? I czło

3 odpowiedzi
Czy zaburzenia lękowe to choroba psychiczna? Czemu jest problem ze spaniem przy zaburzeniach? I człowiek się denerwuje. Czy przyjdzie taki okres że będę zmęczony i usne? Ostatnio zasypiam ale z trudem ale sam jak nie ma żony jest w prąd cy to jest gorzej wczoraj wziąłem tabletkę na sen.
Dzień Dobry.

Zaburzenia lękowe to choroba psychiczna, w tym sensie, że diagnozuje się ją i leczy, a ma podłoże psychiczne.

Zastanawiam się o czym Pan myśli przed snem?
Zastanawiam się o czym Pan myśli, kiedy się denerwuje?

To myśli wpływają na emocje. Niektóre z nich mogą wzbudzać niepokój, przygnębienie, a nawet lęk o którym Pan pisze. Proszę zweryfikować, jak to jest u Pana.

Dobrą książką do samodzielnej terapii psychologicznej jest lektura: "Pokochać lęki i fobie", GWP.

Może Pan także rozważyć wizytę u psychologa lub u psychoterapeuty. Wizyta ostatecznie zweryfikuje diagnozę, wskaże na przyczyny objawów, dostanie Pan zalecenia, jak ma sobie radzić z lękami, być może propozycję psychoterapii.

Zaburzenia lękowe można leczyć z dość dobrym skutkiem.

Wszystkiego dobrego.

Agata Maria Aleksińska, psycholog, psychoterapeuta, Warszawa, Włocławek.

Dzień dobry. Pisze Pan o przeżywaniu lęku, nerwowości, trudnościach ze snem (zasypianiem). To są objawy. Jako psychoterapeutka zastanawiałabym się, czego są to objawy? Jaka jest przyczyna tych objawów? Jakie one mają znaczenie, sens, obecnie, w Pana życiu. Symptomy świadczą o dużym napięciu, w jakim Pan żyje, o niepokoju. Psychoterapia zaczyna się od zrozumienia znaczenia symptomów, objawów, cierpienia. Wspólna rozmowa może poprowadzić do sedna problemu, odkrycia znaczenia - i czasem już na tym etapie - objawy znikają. Dalsza praca dotyczy już podłoża symptomów. Tak jest prawie zawsze - do zwrócenia się o pomoc niejako "zmuszają" nieprzyjemne objawy, które znikają w trakcie zajmowania się właściwym problemem. Pozdrawiam. Alina Krzekotowska
Typowy przy nerwicy jest lęk przed lękiem, zachęcam do psychoterapii grupowej, gdzie w gronie innych osób będzie Pan mógł nauczyć się nowej perspektywy. Indywidualna terapia, także online - może być równie skuteczna. Pozdrawiam