Czy zaburzenia depresyjne lub lękowe powodują, że typowe cechy z temperamentu "Wielkiej Piątki" osią

2 odpowiedzi
Czy zaburzenia depresyjne lub lękowe powodują, że typowe cechy z temperamentu "Wielkiej Piątki" osiągają stopień patologiczny? Inaczej mówiąc należy to rozumieć: wysoki stopień danej cechy oznacza cechę patologiczną wtedy...
Dzień dobry. W odpowiedzi na pytanie chciałabym najpierw zaznaczyć, że "Wielka Piątka" mierzy cechy osobowości, a nie temperamentu. Nie używamy tego kwestionariusza do sprawdzenia nasilenia objawów lękowych lub depresyjnych. Chyba że naukowo sprawdziłoby się trafność z kwestionariuszami, które badają nasilenie tychże objawów (jak np. KPD, STAI). Jest to jednak raczej przydatne w praktyce naukowej, nie klinicznej.

Dzień dobry,

Model Wielkiej Piątki to teoria osobowości, a nie temperamentu.

Zaburzenia depresyjne i lękowe mogą wpływać na wyrażanie i doświadczanie osobowości, ale niekoniecznie oznaczają, że te cechy same w sobie są patologiczne. To, czy cecha temperamentu jest uważana za patologiczną, zależy od kilku czynników, takich jak nasilenie, konsekwencje dla codziennego funkcjonowania i cierpienia psychicznego danej osoby.

Model Wielkiej Piątki obejmuje pięć głównych cech osobowości: neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność.

Poniżej przykład, jak cechy osobowości mogą integrować z zaburzeniami:

W przypadku wysokiej neurotyczności może występować tendencja di doświadczania negatywnych emocji, takich jak lęk, depresja i niepokój. Osoby z zaburzeniami depresyjnymi lub lękowymi mogą wykazywać wyższą neurotyczność, co oznacza, że są bardziej podatne na te negatywne emocje.

Osoby z zaburzeniami depresyjnymi mogą wykazywać obniżoną ekstrawersję, co oznacza, że stają się bardziej wycofane i unikają społeczności. Jednak nie jest to cecha patologiczna sama w sobie, lecz efekt depresji.

Zaburzenia depresyjne i lękowe mogą wpływać na zmniejszenie otwartości na doświadczenia, ale to nie oznacza, że samo wykazywanie tej cechy jest patologiczne.

Osoby z zaburzeniami lękowymi mogą wykazywać wyższą ugodowość, co oznacza, że starają się unikać konfliktów. Jednak ugodowość sama w sobie nie jest patologiczna, ale może wpływać na zdolność do wyrażania własnych potrzeb.

Natomiast poziom wysokiej sumienności może być korzystny w zarządzaniu zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi, pomagając w zachowaniu regularności w codziennych obowiązkach.

W związku z tym, to, czy cechy osobowości są uważane za patologiczne, zależy od kontekstu i interakcji z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi. Sama obecność tych cech nie jest patologią, ale ich nasilenie i wpływ na funkcjonowanie człowieka mogą być istotne w kontekście diagnostycznym i terapeutycznym.

Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek