Czy wtarty w skórę olej z marchwi lub z pestek moreli (lub inny) może pełnić rolę filtra przeciwsłon

2 odpowiedzi
Czy wtarty w skórę olej z marchwi lub z pestek moreli (lub inny) może pełnić rolę filtra przeciwsłonecznego? Jaki mają poziom SPF? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nie dotarłam do wiarygodnych badań dotyczących oleju z marchwi lub z pestek moreli. Na szczególną uwagę zasługuje olej z pestek malin. Z uwagi na duże ilości tokoferolu i karotenoidów, jest on uznawany za dobry naturalny filtr przeciwsłoneczny. Zmniejsza skutki promieniowania słonecznego, łagodzi podrażnienia, co wspomaga szybszą regenerację naskórka. Wykorzystywany w preparatach przeciwsłonecznych, dzięki swojej zdolności do absorpcji promieniowania w zakresie UV - B i UV - C. Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF nie jest dokładnie znany, waha się w granicach od 28 do 50. Dzięki obecności witaminy A ma on znacznie lepsze zdolności do ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym niż pozostałe oleje.
Naturalnym filtrem posiadającym zdolność odbijania promieniowania UV jest również olej z rokitnika zawierający β-karoten, flawonoidy a także witaminę E. Można go stosować zewnętrznie do smarowania skóry lub przyjmować 1 - 1,5 g oleju rokitnikowego dziennie w kapsułkach.

Zgadzam się z Panią Katarzyną, olej z nasion malin jest najczęściej polecany jako naturalny filtr. Olej z marchwi stosujemy raczej by nadać skórze ładny koloryt:)