Czy wenlafaksyna albo olanzapina mogą łagodzić przesadną ekscytację? Pamiętam że jeszcze jakieś 2 la

2 odpowiedzi
Czy wenlafaksyna albo olanzapina mogą łagodzić przesadną ekscytację? Pamiętam że jeszcze jakieś 2 lata temu bardzo się ekscytowałam np. programem The Voice Kids w telewizji, a od kiedy przyjmuję wenlafaksynę i olanzapinę to się zmieniło, niemal nie jestem zdolna do jakiejkolwiek ekscytacji. Czy te leki mogły mieć wpływ na tę część mojego stanu? A może to wcale nie jest działanie leków, tylko nowy objaw depresji?
Dzień dobry,
Takie pytanie najlepiej kierować do lekarza psychiatry ponieważ on jest specjalistą w tej kwestii. A najlepiej porozmawiać o swoich wątpliwościach z lekarzem, u którego się Pani leczy, on zna Pani sytuację i może najlepiej cenić te objawy i ewentualnie zmienić leki.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska

Wenlafaksyna i olanzapina to dwa różne leki stosowane w psychiatrii w różnych kontekstach.
Wenlafaksyna jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), często stosowana w leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych i zaburzeń nastroju.
W przypadku ekscytacji, szczególnie związanego z zaburzeniem depresyjnym, wenlafaksyna może przyczynić się do poprawy nastroju i redukcji niektórych objawów psychicznych.
Olanzapina należy do grupy leków przeciwpsychotycznych, zwanych atypowymi lekami przeciwpsychotycznymi. Jest stosowana głównie w leczeniu schizofrenii i chorób afektywnych dwubiegunowych (choroby afektywne dwubiegunowe to zaburzenie nastroju, które obejmuje okresy manii lub hipomanii oraz okresy depresji). Może być również stosowana w leczeniu zaburzeń psychotycznych związanych z chorobą afektywną dwubiegunową, a także w niektórych przypadkach trudności w kontroli impulsów.
W przypadku przesadnej ekscytacji lub innych trudności związanych z nastrojem, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który dokładnie oceni sytuację i zaleci odpowiednie leczenie. Samoleczenie lub zmiana dawki leku bez konsultacji z lekarzem może prowadzić do poważnych konsekwencji. Lekarz może dostosować dawkę lub zalecić inne leki, które są bardziej odpowiednie w danym przypadku.