czy to przepuklina pachwinowa?

29 odpowiedzi
Mam trochę nietypowy problem i tego względu, że jest to okolica trochę intymna, stwierdziłam, że lepiej jest opisać ten problem. Byłam w 9 dni temu fizjoterapeuty w Niemczech, który miał mi odblokować miednicę. Wykonał on takie ćwiczenie ze mną - na leżąco na plecach, ugięte kolana i od zewnętrznej strony kolan stawiał on opór rękami, a ja musiałam użyć siły mięśni po wewnętrznej stronie ud. ( było to powtarzane 3 razy i byłam w sumie po tabletce przeciwbólowej). Kilka godzin po tym zaczęło mnie coś boleć po prawej stronie w okolicy pachwiny i było wyczuwalne coś takiego jak kulka, ale nie w samej pachwinie, lecz na kości łonowej po prawej stronie (tuż przed organem rozrodczym, ). Nie jest ona w sumie widoczna, tylko wyczuwalna na leżąco. Ból się nasilił dość mocno, więc się wystraszyłam i wzięłam tabletkę przeciwbólową i no-spę.
Potem przez tydzień unikałam chodzenia, nie bolało mnie, ale teraz gdy trochę zaczynam chodzić to pojawia się dyskomfort i ciągnie lekko wewnętrzna strona uda. Wcześniej trochę kolano po wewnętrznej stronie czułam. Lekkie ciągnięcie było na plecach, tam gdzie się kończy się talerz miedniczy.
Teraz się zastanawiam czy to samo minie czy muszę iść do jakiegoś lekarza i w sumie co to jest? Jakieś więzadło czy przyczep mięśnia?
Na początku myślałam że przepuklina pachwinowa, ale nie jestem pewna...
Witam. Warto zrobić badanie USG. Ciężko powiedzieć tak prosto z mostu czy to przepuklina. Może powięź naderwała się może też przyczep przywodzicieli się naderwał. Nie obciążaj nogi po stronie chorej.

Witam, oczywiście należało by różnicować możliwe przyczyny i w tym celu powinna Pani zostać przebadana. Specjalista powinien ewentualnie zlecić badania dodatkowe. Ja posługując się takim opisem, podejrzewał bym uraz tkanek miękkich i ewentualnie kierowałbym Panią na USG w celu potwierdzenia.
Najlepszym wyjście będzie udać się do specjalisty fizjoterapeuty/osteopaty/ortopedy i podjąć się leczenia.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Bez pełnej diagnozy nie da się odpowiedzieć która struktura powoduje u Pani ból. W celu potwierdzenia wsytępowania przepukliny pachwinowej powinna Pani wykonać badanie USG.
Witam. Przepuklina pachwinowa raczej nie. Oceniając na odległość mogę zasugerować, że fizjoterapeuta pracujący z Panią w Niemczech przeciążył za bardzo mięśnie, stąd potem pojawił się ból który Pani opisuje. To co mogło by pomóc to rozmasowanie bolącej okolicy i delikatne rozciąganie mówiąc prostym językiem. Podczas ćwiczeń można powiedzieć że oszukane były objawy bo działała tabletka przeciwbólowa. Jeśli ma Pani możliwość polecam do fizjoterapeuty się udać by popracował z tą okolicą. Pozdrawiam FizjoStrefa
Przykro mi ale nie jestem w stanie pomóc czy też nawet częściowo naprowadzić. Jest zbyt dużo potencjalnych wariantów i w gruncie rzeczy teoretyzowanie na ten temat może mieć format sporego artykułu. Zatem proponuję udać się do lekarza np. ortopedy i poddać się wstępnej diagnostyce. Możliwe, że zleci/wykona usg lub zaordynuje inne badania obrazowe. Możliwe też, że po badaniu fizykalnym od razu określi przyczynę i poda warianty leczenia.
Pozdrawiam,
Witam, może być naderwanie mięśnia przywodziciela, może być więzadło - proszę się udać do terapeuty w Pani okolicy powinien to ocenić i naprawić.
Możliwe że jeszcze coś nie działa w okolicy stawu krzyżowo-biodrowego. Idź do fizjoterapeuty terapeuty manualnego/osteopaty w Poznaniu.
Witam
Proszę udać się na badanie do Fizjoterapeuty. Nie zaszkodzi usg przyczepu przywodzicieli. Proszę korzystać tylko z pomocy sprawdzonych Fizjoterapeutów. Tyle mogę pomóc. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
biorąc pod uwagę okoliczności powstania problemu (ściskanie ud pod oporem rąk terapeuty) można przypuszczać naderwanie któregoś z mięśni przywodzicieli, których przyczep znajduje się właśnie na kości łonowej.
Badanie kliniczne u Fizjoterapeuty powinno rozwiać wątpliwości.

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Pomimo opisu dolegliwości mocno wskazana jest konsultacja w tym zakresie, bez niej nie będzie możliwości określenia podłoża problemu. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 69 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie!
Z opisanych przez Panią symptomów i przebiegu wcześniejszej terapii mogło dojść do uszkodzenia po stronie grupy mięśni przywodzących.
Szczegółowo problem można jedynie określić podczas badania klinicznego.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Dzień dobry, ciężko powiedzieć co się stało, aczkolwiek ból po takiej mobilizacji nie powinien wystąpić. Jeśli nie przejdzie proszę skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Pozdrawiam
Dzień dobry,
przede wszystkim powinna Pani zgłosić się do fizjoterapeuty,który wykonywał zabieg. To podstawa. Według tego co Pani opisała można wywnioskować, że problemem jest nadwyrężenie mięśni po zbyt intensywnych jak dla Pani ćwiczeniach. Zalecam zgłoszenie się do fizjoterapeuty, który wykonywał zabieg lub do dobrego ortopedy
Witam aby mieć pewność co to jest na pewno można zrobić prześwietlenie, USG bądź rezonans. Dwa pierwsze są najszybsze ale jeśli coś się dzieje to można zareagować w odpowiedni sposób a nie strzelając w ciemno. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry, jakich rozmiarów jest mniej więcej ta kulka, która się pojawiła? Żeby się upewnić co to jest - polecam wykonać badanie USG tego regionu u dobrego ultrasonografisty w Poznaniu. Jeśli terapeuta w Niemczech stawiał opór od zewnętrznej strony Pani kolan - to pracowały głównie mięśnie bocznej grupy mięśni uda + m.pośladkowy średni. Nie wskazywałoby to na możliwość dużego przeciążenia w obrębie przyczepów przywodzicieli. Jednak, jeśli opór stawiany przez terapeutę był duży (submaksymalny) i musiała Pani wstrzymywać oddech i przeć, żeby mu się przeciwstawiać (wykorzystać afunkcjonalną tłocznię brzuszną) - mogło to być mocno przeciążające dla regionu pachwiny i struktur w nim przebiegających. Żeby wyjaśnić sprawę bez wątpliwości - polecam badanie USG lub alternatywnie terapeutę manualnego, który będzie na podstawie palpacji i testów mięśniowych oporowych i na długość - doprecyzować, która struktura została przeciążona. Pozdrawiam!
Mobilizował w ten sposób spojenie łonowe. Nie wiem, co dokładnie było Pani przed zabiegiem, dlatego nie mogę ocenić, czy gorsze samopoczucie jest faktycznie winą zabiegu. USG tej okolicy powinno dać wyjaśnienie, co się tam dzieje. Do tego badania nie potrzeba skierowania. Jeżeli nadal byłyby wątpliwości, to wtedy rentgen okolicy spojenia łonowego - na to już potrzebne skierowanie od lekarza.
Z opisu najbardziej nasuwa się przeciążenie przyczepow mięśni przywodzicieli
Nie da sie jednoczesnie odpowiedziec na to pytanie. W Poznaniu jest bardzo kilku bardzo dobrych osteopatow , powinna sie pani do ktregos zglosic , na pewno postawia trafna diagnoze
Możliwe, że wypukłość to miejscowe napięcie mięśniowe. Przy intensywnych napięciach w opisanym przez Panią ćwiczeniu mogło dojść do podrażnienia w stawie krzyżowo-biodrowym lub spojeniu łonowym lub urazu mięśni przywodzących. Jeśli testy funkcjonalne potwierdzą jednoznacznie jedną z tych hipotez należy wykonać leczenie (terapię manualną). Skuteczność leczenie wykluczy przepuklinę. Diagnostyka USG może być zastosowana jako badanie alternatywne.
A.P.
Witam panią, zalecilbym przede wszystkim konsultacje lekarskie dla pani własnego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Fizjoterapeuta najprawdopodobniej wykonywał tzw shot gun który wymaga wyczucia czy jest on w ogóle konieczny. W tym miejscu począwszy od przepukliny, możemy mieć naderwanie ścięgien poszczególnych mięśni, włącznie z rozejsciem spojenia łonowego. Życzę pani powodzenia.
Witam, dobre podejrzenie. W metodzie FDM dr Stevena Typaldosa mówi się też o hernii pachwinowej - wszystko byłoby zgodne z Pani opisem. Proponuje najpierw wizytę u lekarza (USG), a potem u mnie. Pozdrawiam, Piotr Drząszcz mgr spec. fizjoterapii, dyp. terapeuta manualny.
Może to być przepuklina pachwinowa.Proszę skierować kroki do lekarza w celu wykluczenia tej jednostki chorobowej. Po wykluczeniu tegoż, wizyta u dobrego fizjoterapeuty
Witam
Nie jestem zwolennikiem siłowych technik w fizjoterapii właśnie ze względu na takie przypadki. Została użyta zbyt doża siła podczas zabiegu i doszło do przeciążenia tkankowego, może i nawet naderwania włókien mięśniowych. By się upewnić trzeba by zrobić usg, albo być zbadanym przez dobrego terapeutę manualnego. Guzek w tej okolicy może być także powiększonym węzłem chłonnym. Należy podjąć terapię tkanek jak najwcześniej, więc radze się udać na konsultację do dobrego specjalisty. Pozdrawiam
Witam,
Być może Pani objawy dotyczą naderwania przyczepów któregoś z mięśni przywodzicieli. Myślę, że warto udać się na badanie USG w celu dokładnej weryfikacji. Wówczas coś się powinno wyklarować. Na tej podstawie będzie można coś więcej powiedzieć.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Witam,
najprawdopodobniej na skutek dużego napięcia mięśniowego nadciągnęła/przeciążyła Pani mięśnie przywodzące udo. Jeśli chodziła Pani do sprawdzonego terapeuty to proszę do niego wrócić i opowiedzieć o dolegliwościach, a na pewno Panią poprowadzi dalej. Sama technika którą zastosował dotyczyła najprawdopodobniej zmobilizowania spojenia łonowego i jest to technika standardowo stosowana.
pozdrawiam
Justyna Niemczak
Z opisu tego co Pani się wydarzyło wydaje mi się że raczej to nie jest przepuklina. Być może w trakcie odblokowania miednicy doszło do podrażnienia korzeni nerwowych. Proszę skierować się do lekarza i na pewno zrobić rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Witam panią,odp na pyt. uwazam ,ze powinna pani pójść do chirurga,lub osteopaty ,opisane problemy mogą pasować do objawów zarówno stawowo -więzadłowych ,jak i mięsniowo-powięziowych,więc wymagają gruntownego badania
Osobiście poleciłbym sprawdzić mięsień biodrowo - lędźwiowy oraz kaletkę biodrowo - łonową pod kątem zapalenia. Lepiej udać się na badanie do fizjoterapeuty.
Witam. Z opisu można podejrzewać, że doszło do naciągnięcia mięśni przywodzicieli, ewentualnie jest problem z asymetrią spojenia łonowego.