Czy to prawda, iż przyczyną wystepowania genofobii u osoby, która nie ma żadnych doświadczeń seksual

2 odpowiedzi
Czy to prawda, iż przyczyną wystepowania genofobii u osoby, która nie ma żadnych doświadczeń seksualnych, nigdy nie była zgwałcona ani molestowana, może być surowość opiekunów? Czy brak serdeczności i czułości wobec dziecka, nastolatka okazywany przez rodziców/ opiekunów może spowodowac w życiu dorosłym genofobię? Czy to jest nieprawdziwe twierdzenie rodem z poppsychologii?
Dzień dobry,
Pyta Pan/Pani o bardzo przykry rodzaj lęku, który znacząco utrudnia zawarcie i/lub utrzymywanie relacji miłosnej. Nie wszystkie przypadki genofobii są wynikiem traumatycznych przeżyć na tle seksualnym. Genofobia może współwystępować również z innymi lękami jak np. gymnofobia (lęk przed nagością) i/lub nozofobia (lęk przed zachorowaniem). Na tak postawione pytanie jest bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, szczególnie jeśli Pan/Pani chciałby/chciałaby odnieść ją do konkretnej osoby. Należy mieć na uwadze, że nie wiemy jakie przeżycia i doświadczenia ma Pan/Pani na myśli gdy pisze o surowości i braku serdeczności ze strony rodziców. Czasem, z różnych powodów, zachowania które niekoniecznie były surowe lub nieserdeczne, mogły zostać przeżyte w taki właśnie sposób. Jednak dla przykładu, pewne doświadczenia wczesnodziecięce jaki i surowe zachowania religijne mogą mieć duże znaczenie w rozwoju tego typu lęku. Aby określić możliwe przyczyny tego lęku należy się umówić na konsultację u Psychoterapeuty, Psychoseksuologa lub Seksuologa, który postawi wstępne hipotezy i pomoże podjąć właściwe leczenie.

Serdecznie pozdrawiam!

Witam, zgadzając się z przedmówcą dodam tylko może, że czasami lęk przed zbliżeniem seksualnym może być skutkiem lęku przed konsekwencjami takiego aktu - czyli ciążą. Każdy przypadek jest indywidualny i należy pochylić się uważniej nad przedstawioną przez Pana/Panią kwestią. Pozdrawiam, Edyta Mikulska