Czy to początki depresji? Mam 25 lat nic mi się w życiu nie układa pracowałem i studiowałem jednoc

2 odpowiedzi
Czy to początki depresji?
Mam 25 lat nic mi się w życiu nie układa pracowałem i studiowałem jednocześnie przez 7 dni w tygodniu po 12 godzin, przez co nie mam żadnego życia prywatnego kiedy skończyłem studia i myślałem że w końcu jakoś ułoże sobie to życie znajdę lepszą pracę będę mógł robić rzeczy o których zawsze marzyłem, wybuchła wojna boje się że dotrze ona do nas bo pewnie tak się stanie. Myślę że już przegrałem wszystko i nic dobrego mnie nie spotka. Od dwóch tygodni poza wyjściem do pracy nie robię nic, po powrocie zajmuje się śledzeniem wiadomości nie śpię po nocach wariuje czuje się bezsilny. Chciałbym uciec wyjechać nie mam jednak dokąd, do tego wszystkiego niepowodzenia w życiu uczuciowym ile można wytrzymać?? Do tego strach przed wezwaniem WKU. Co ja mam robić nigdy nie czułem się tak źle?
Epizod depresyjny rozpoznajemy po objawach utrudniających prawidłowe funkcjonowanie jednostki dokuczających nieprzerwanie przez okres około dwóch miesięcy. Myśli i zachowania, które Pan opisuje przypominają uczucie lęku, na przykład lęku przed wojną. Wiele osób w ostatnim czasie zmaga się z uogólnionym lękiem spowodowanym wybuchem wojny na Ukrainie. Psychoterapia i konsultacje z psychologiem są skutecznym, sposobem na zredukowanie i pracę z lękiem. Natomiast przy rozpoznaniu i diagnozie zaburzenia depresyjnego pomocna jest również fachowa opinia lekarza psychiatry, który najprawdopodobniej zaleci farmakoterapię w połączeniu z psychoterapią. Obecnie co czwarta osoba przynajmniej raz w życiu zmierzy się z kryzysem psychicznym, w przypadku epizodu depresyjnego często jest to jedyny taki epizod w życiu. Pozdrawiam i zachęcam do kontaktu ze specjalistami.

Opisywane przez Pana symptomy mogą świadczyć zarówno o depresji jak i o ostrej reakcji na stres lub/i zaburzeniach adaptacyjnych.

Z chęcią doradzę Panu jak poradzić sobie z sytuacją, która nie daje Panu spokoju, jednak potrzebna jest tutaj rozmowa terapeutyczna.