Czy to normalne klinicznie, że introwertykowi wystarczy zwyczajna obecność innych nawet przy częstym

2 odpowiedzi
Czy to normalne klinicznie, że introwertykowi wystarczy zwyczajna obecność innych nawet przy częstym jego milczeniu?
Dzień dobry! Introwersja jest OK. Ważne jak Pan/i czuje się ze swoją introwersją i milczeniem, czy są one źródłem cierpienia i bólu, czy nie. W tym drugim przypadku (braku cierpienia) - wszystko jest w porządku.

Pozdrawiam serdecznie :)

Dariusz Wołoszczyk

Dzień dobry,
cechą charakterystyczną introwersji jest to, że introwertycy preferują spędzanie czasu w swoim towarzystwie lub w małej grupie osób. Dla introwertyków obecność innych osób może być satysfakcjonująca nawet wtedy, gdy sami milczą lub uczestniczą w rozmowach w ograniczonym stopniu. Nie jest zatem to nic "nienormalnego". Introwersja jest cechą osobowości, nie jest zaburzeniem. Warto pamiętać, że każdy z nas jest inny, nie można oceniać tego, czy introwersja jest lepsza czy gorsza od ekstrawersji. Są to po prostu dwie różne cechy osobowości.
Natomiast w zakresie introwersji również jest tak, że introwertycy różnią się między sobą i każdy może mieć swoje indywidualne preferencje i granice, jeśli chodzi o interakcje społeczne. Ważne jest, aby akceptować różnice między osobami ekstrawertycznymi i introwertycznymi oraz szanować potrzeby każdej z tych grup. Nie ma jednej "normalnej" reakcji na obecność innych ludzi, ponieważ ludzie różnią się pod względem swoich osobistych preferencji.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek