Czy to na pewno anemia?

3 odpowiedzi
Witam.
Jakie dokladnie badania krwi powinnam zrobic aby upewnic sie, ze nie mam anemii.
Wiem, ze jest ich kilka rodzaji. Chcialabym sie upewnic czy nie mam jakiejkolwiek z tych rodzaji, poniewaz od jakiegos czasu zle sie czuje a wszystkie objawy jakie mam wskazuja wlasnie na anemie ale nie potwierdzilam jej zadnymi badaniami dlatego prosze o pomoc.
Jakie dokladnie badania powinnam zrobic.
Jezeli chodzi o objawy to ciagle zawroty glowy, brak apetytu, szum w uszach, brak koncentracji, rozdraznienie, niskie cisnienie, przyspieszone tentno, mroczki przed oczami, otepienie, oslabienie, problemy neurologiczne(chwilowa utrata rownowagi, sporadyczne braki czucia w lewej rece i nodze.
Kiedy mam zawroty glowy i czuje sie zle odrazu mierze sobie cisnienie i mam bardzo niskie od pewnego czasu najnizsze to 90/70
Cy jest mozliwe ze to nie anemia? a naprzyklad niewydolnosc krazeniowa lub hipotonia?
Kiedy cisnienie rosnie wtedy czuje sie dobrze.
Prosze o pomoc.
Szanowna Pani. Najrozsądniejszym wyjściem w Pani sytuacji będzie wizyta u lekarza, który na podstawie badania oceni jaki jest najbardziejprawdopodobna przyczyna występujących u Pani objawów. Jeżeli chodzi o anemię, JEDYNYM badaniem, na podstawie którego można to schorzenie rozpoznać/wykluczyć jest morfologia krwi obwodowej. Inne badania, o których pani wspomina, pozwalają na określenie przyczyny. rodzaju niedokrwistości, ale nie na stwierdzenie jej występowania.
Pozdrawiam serdecznie

dzien dobry; opisane przez Pania objawy mogą wskazywać na niedokrwistość, ale nie muszą. Jesli chodzi o badania w kierunku niedokrwistości, to należy wykonać badanie morfologii krwi z automatycznym rozmazem. Jeśli bedą w nim nieprawidłowosci, badanie nalezy rozszerzyć o badania gospodarki żelazowej.
Dzień dobry! Aby stwierdzić, czy rzeczywiście Pani problemy są związane z niedokrwistością (anemią) należy oznaczyć morfologię krwi. Dopiero jeśli wynik będzie nieprawidłowy należy rozpocząć diagnostykę przyczyn, która może być wielokierunkowa, zależnie od parametrów wyjściowej morfologii.