czy to mozliwe miec stany lekowe i depresyjne naraz? myslac logicznje wydaje mi sie ze nie bo sa to

4 odpowiedzi
czy to mozliwe miec stany lekowe i depresyjne naraz? myslac logicznje wydaje mi sie ze nie bo sa to chyba troche sprzeczne rzeczy ale z drugiej strony tak sie wlasnie czuje. kiedys mialam przez bardzo dlugi czas depresje przez jakies rok potem stany lekowe a od okolo 5miesiecy czuje ze te stany sie przeplataja czasmi jeden trwa 2tyg czasami kilka dni a czasami jednego dnia potrafi sie zmienic na drugi, zdarza sie co jest dla mnie dziwne ze czuje te dwie rzeczy na raz. jestem juz zapisana do psychologa ale wizyta mam dopiero za jakis czas i chcialam sie po prostu dowiedziec czy takie cos jest w ogole mozliwe czy moze sobie to wszytsko wymyslilam?
Dzień dobry, Nie ma potrzeby przejmować się trafnością podejrzewanej przez siebie diagnozy. Rozpoznaniem zajmie się specjalista, gdy poprowadzi z Panią wywiad. Jeśli czuje się Pani w określony sposób, to nie ma powodu wątpić, że tak rzeczywiście jest lub zaprzeczać własnym spostrzeżeniom. Objawy depresji i lęk często współwystępują.

Dzień dobry. Stany depresyjne i lękowe często współwystępują. Według niektórych statystyk, osoby zmagające się z jednym z tych zaburzeń są o połowę bardziej narażone na wystąpienie drugiego. Zachęcam wizytę u specjalisty w celu uzyskania trafnej diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Dzień dobry!
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby występowały u Pani objawy zaburzeń lekowych oraz zaburzeń afektywnych. Często jest tak, że zaburzenia te występują razem, lub jedne wynikają z drugich.
W celu diagnozy dobrze porozmawiać z lekarzem psychiatrą, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie.
W leczeniu zaburzeń lękowych warto rozważyć terapię poznawczo- behawioralną (CBT) oraz jeśli zajdzie potrzeba to skorzystać z pomocy farmakoterapii. W przypadku zaburzeń afektywnych - takich jak depresja w zależności od ciężkości epizodu stosuje się psychoterapię lub psychoterapię i farmakoterapię.
Pozdrawiam!
Dzień dobry. Tak jak Pani zauważyła faktycznie zaburzenia lękowe mogą współwystępować z depresją. Należałoby jednak przeprowadzić z Panią pogłębiony wywiad by móc powiedzieć coś więcej. Pozdrawiam Małgorzata Kozłowska