Czy to już anemia ? Podwyższone Żelazo 154 ( 37-145) ciągle obniżona ferrytyna 12 (13-150) i podwyżs

2 odpowiedzi
Czy to już anemia ? Podwyższone Żelazo 154 ( 37-145) ciągle obniżona ferrytyna 12 (13-150) i podwyższona transferyna 4.05 ( 2,0 -3.6) Jak podnieść ferrytynę i skąd podwyższona transferyna ? Wit B12 534 (160-800) a kwas foliowy 16 (4.4 -31) Hemoglobina 14. Podwyższone MCH
Dzień dobry. Wyniki nie są poprawne. Jedną z przyczyn może być problem z przyswajaniem żelaza w jelitach. Należy przeprowadzić dalsze badania układu pokarmowego. Również może być nieprawidłowo zbilansowana dieta uboga w żelazo hemowe. Należy również wzbogacić dietę tak aby w każdym posiłku znajdowały sie warzya. Z powazaniem Dietetyk Joanna Zimna

Z takimi wynikami należy udać się do lekarza, przyczyn takiego zjawiska może być wiele (chociażby zaburzenia wchłaniania związane z wieloma czynnikami).

Dodatkowo, warto zadbać o odpowiednią podaż żelaza z dietą, ale to nie wszystko. Należy zadbać również o jego wchłanianie - czyli tak komponować posiłki, aby inne pokarmy nie zaburzały jego wchłaniania (np. fityniany, kawa), lecz zwiększały (np. dodatek wit.C w postaci papryki czy natki pietruszki do posiłku).