Czy to jest brak szacunku? Że jeśli np ktoś wybrał szkołe średnią np technikum, a najbliżsi tej osob

3 odpowiedzi
Czy to jest brak szacunku? Że jeśli np ktoś wybrał szkołe średnią np technikum, a najbliżsi tej osoby zmuszają go do zmiany szkoły na niższą, czyli zawodową, to okazują mu szacunek, czy wręcz przeciwnie?
Pomimo tego, że do czasu ukończenia 18 roku życia to rodzice/opiekunowi prawni decydują o "karierze edukacyjnej" dziecka, podopiecznej/ego to każdy, niezależnie od wieku, ma niezbywalne prawo do szacunku. Jeżeli czujesz, że w opisanej przez Ciebie sytuacji przekraczane są Twoje granice komfortu, szacunku, czy jakiekolwiek inne, masz pełne prawo do tego, żeby tak to odczuwać (niezależnie od intencji najbliższych). Ze swoimi rozterkami w tym zakresie zawsze możesz zgłosić się po pomoc do psychologa szkolnego. Proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości, a siły.
Uściski,
K.

Każdy człowiek ma prawo do szacunku i respektowania jego granic. Rozumiem, że najbliżsi próbują wpłynąć na decyzję o zmianie szkoły i sprawiają tym samym, że czujesz, że przekraczają Twoje granice. Zastanawiam się jak argumentują to, że powinienem iść do szkoły zawodowej a nie technikum. Ważna jest tutaj rozmowa i jasne postawienie przez Ciebie granic. Spróbuj wytłumaczyć im jak się czujesz gdy chcą za Ciebie decydować.
Dzień dobry,

Brak szacunku może przybierać różne formy i być subiektywnie odczuwany przez różne osoby w różnych sytuacjach. Natomiast wybór szkoły średniej jest Twoją decyzją i rodzice nie powinni w niego ingerować, bo będzie miał wpływ na Twoje dalsze życie, ścieżkę edukacyjną i zawodową. Jeśli odczuwasz brak szacunku ze strony rodziców, którzy próbują wpłynąć na Twój wybór, to najlepszym sposobem jest porozmawianie z nimi. Możecie wówczas spróbować zrozumieć wzajemne punkty widzenia i to omówić. Zachęcam też do wyrażenia swoich uczuć i tego, jak Ty się z tym czujesz, jak ta sytuacja na Ciebie wpływa.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Joanna Szlasa-Więczaszek