Czy to depresja ??

8 odpowiedzi
Na początku chciałbym się przywitać i tak czynię-Witam serdecznie :) Nie wiem czy mi się uda ale spróbuję opisać swój problem. Już od jakiegoś czasu ( roku może więcej ) a teraz szczególnie przez kilkanaście,kilkadziesiąt dni czuję że mój stan psychiczny jest w baaardzo złej kondycji. Zauważyłem takie objawy jak np: niemalże nieustanne przygnębienie,smutek.żal,złość,duże problemy ze snem,nie raz pojawiały się myśli samobójcze. Wydaje mi się,że stałem się aspołeczny czy jak to się tam nazywa.. Trudno mi się z kimkolwiek porozumieć, nie mam ochoty przebywać z kimkolwiek,kompletnie brak mi energii życiowej,mało co mnie cieszy. Czuję się bardzo źle na codzień i chciałbym się tego wszystkiego pozbyć,podejrzewam depresję i chciałbym się z tego wyleczyć o ile to możliwe ... Będę ogromnie wdzięczny jeśli to co napisałem Pani skomentuje..
Dzisiaj byłem u lekarza rodzinnego i dostałem skierowanie do poradni psychologicznej,żeby przeprowadzić ogólne badania psychologiczne. Czy z takim skierowaniem ewentualna wizyta u Pani byłaby bezpłatna czy nie ?
Jakby co to jeszcze nigdy nie korzystałem z pomocy psychologa,psychiatry .
Z góry dziękuję za odpowiedź i poświęcony mi czas :)
Witam, bardzo dobrze, że zdecydował się Pan na wizytę u lekarza a tym samym podjął Pan kroki mające na celu poprawę jakości Pana życia.
Objawy o których Pan pisze mogą wskazywać na depresję. Aby jednak postawić diagnozę potrzebny jest pogłębiony wywiad.
Niestety nie mam podpisanego kontraktu z NFZ w związku z czym konsultacje są odpłatne.
Zachęcam do niezwłocznego zapisania się Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam

Dzień dobry, dobrze, że zatroszczył się Pan o swoje zdrowie. Są to z opisu początki stanów depresyjnych i na pewno gdy potrwają dłużej mogą doprowadzić do choroby-depresji.
U mnie może skorzystać Pan tylko z odpłatnej wizyty.
Bardzo ważne oprócz pomocy psychologa jest zmienienie swojego stylu życia- na 1 miejscu jest jakikolwiek wysiłek fizyczny-spacer lub ćwiczenia. Rozmowa z psychologiem i przyjacielem (nawet przez internet) , zastanowienie się co może mi jeszcze szkodzić? Co stało się rok temu? Depresja jest chorobą tłumionych uczuć- komu nie mogłem czegoś powiedzieć? - może warto do tej osoby napisać list bez cenzury- NIE MUSI GO PAN WYSYŁAĆ, ważne aby oczyścił się Pan z zalegających uczuć. Zrobić coś co Pan kocha i lubi. Warto czytać poradniki o depresji napisane przez specjalistów a nie fora internetowe. Zachęcam do spotkania z psychologiem-rozmowa daje ulgę i zrozumienie tego co Pan przeżywa.
Życzę zdrowia!
Witam,
Objawy, które Pan opisał to typowe objawy depresji, zwłaszcza, że jest Pan po wizycie u lekarza internisty, który, zrozumiałam wykluczył powody somatyczne.
Potrzebna jest wizyta w poradni i konsultacja psychologiczna aby uściślić diagnozę. Niestety, skierowanie o którym Pan pisze obowiązuje tylko w poradniach państwowych, finansowanych przez NFZ. Na podstawie takiego skierowania, bezpłatnie może Pan uzyskać pomoc w Poradni Zdrowia Psychicznego( posiada je prawie każda dzielnica) lub w Poradniach Specjalistycznych.
Życzę powodzenia i pozdrawiam
Witam. Symptomy, które Pan opisuje dają podejrzenie, że to może być depresja ale oczywiście diagnoza należy do lekarza psychiatry. Radziłabym zarejestrować się pilnie do Poradni Zdrowia Psychicznego gdyż tylko lekarz psychiatra postawić może właściwą diagnozę i zalecić ewentualnie skuteczna farmakoterapię -jeśli uzna to za zasadne. W obliczu najnowszej wiedzy okazuje się, że połączenie farmakoterapii z psychoterapią przynosi najlepsze efekty i ogranicza czas przyjmowania leków do niezbędnego minimum. W mojej ocenie badanie psychologiczne nie jest obecnie potrzebne, chyba że zaleci je psychiatra. Lepiej poszukać psychoterapeuty - radziłabym psychodynamicznego. Niestety ja nie mogę udzielić Panu bezpłatnych porad czy przyjąć na refundowaną psychoterapię. Realia NFZ w tym zakresie są ubogie. Z poważaniem . Lidia Tkaczyk
Dobry wieczór,
opisane przez Pana problemy rzeczywiście mogą być przesłankami do tego żeby przeprowadzić diagnozę w kierunku depresji. W poradni psychologicznej napewno uzyska Pan wskazówki dotyczące dalszego postępowania. W Instytucie Sens nie prowadzimy niestety bezpłatnej pomocy, ale w Warszawie są poradnie zdrowia psychicznego gdzie można skorzystać z terapii bezpłatnie. W poradniach są dobrzy specjaliści, jedynym kłopotem jest to, że na terapię trzeba trochę poczekać. Różnie bywa z terminami, ale warto dzwonić i pytać bo wiele razy słyszałam, że nie jest tak źle i zwykle nie czeka się bardzo długo. Warto było by żeby skonsultował się Pan z psychiatrą bo przy depresji nierzadko potrzebne jest wsparcie farmakologiczne. Warto też żeby pan wiedział, że w przypadku bardzo złego samopoczucia i myśli samobójczych, z dowodem osobistym, trzeba jak najszybciej zgłosić się do szpitala gdzie uzyska Pan pomoc. Nie można tego bagatelizować.
Jeśli coś jeszcze jest dla Pana niejasne chętnie odpowiem na dalsze pytania.
Pozdrawiam
Beata Lichocka
Witam, w tej sytuacji, mogę pana tylko zaprosić do naszego gabinetu. Wskazany psycholog z uprawnieniami Pana skonsultuje. Pozdrawiam
Trudno powiedzieć, czy to depresja z powodu zbyt małej ilości informacji szczegółowych umożliwiających 100 % diagnozę , z mojego punktu widzenia najlepiej umówić się na spotkanie z psychologiem bądź psychiatrą , a jeśli chodzi o skierowanie jest one uwarunkowane od tego czy dana poradnia psychologiczna ma podpisana kontra z NFZ , polecam porady psychologicznie w mops tam są zupełnie za darmo :) w razie dodatkowych pytań proszę o kontakt
Na początek gratuluję zrobienia pierwszego kroku, uświadomił sobie Pan, że coś jest nie w porządku i szuka Pan rozwiązania. To ważny krok.
Z opisanych objawów można zaobserwować na pewno obniżony nastrój. Oczywiście zdarza się to w życiu każdego człowieka. Jednakże trwający już dłuższy czas (około roku) jest niepokojący Zastanawiam się, czy ewentualnie coś się wydarzyło rok temu i doprowadziło do takiego stanu oraz czy podobne stany pojawiały się wcześniej?! Pytań jest dużo. Wirtualnie nie jestem w stanie stwierdzić jednoznacznie czy jest to depresja. Żeby móc to stwierdzić konieczna będzie wizyta u lekarza psychiatry bowiem depresja jest chorobą. Do skutecznej walki ze stanami depresyjnymi zalecane są zarówno psychoterapia jak i farmakoterapia.
Psychoterapia pomaga znaleźć przyczynę smutku, a następnie przepracować destrukcyjne schematy. A wszystko po to by pacjent uzyskał poprawę funkcjonowania. Psychoterapia pomaga pacjentowi dokonać zmian w sposobie myślenia, przeżywania i radzenia sobie z emocjami czy zachowania.
Farmakoterapia działa na sam skutek czyli przygnębienie czy obniżony nastrój. Poprawia wprawdzie samopoczucie, ale destrukcyjne schematy funkcjonowanie dalej występują u pacjenta. Tak wiec obie formy terapii i leczenia są tutaj zalecane.
Zachęcam do podęcia zarówno psychoterapii jak i leczenia farmakologicznego bowiem daje to spore szansę na rozwiązanie problemu.
Co do drugiego pytanie to ja niestety nie przyjmuję pacjentów na NFZ.
Także zachęcam do poszukania terapeutów i lekarzy działających w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Trzymam kciuki i życzę powodzenia!