Czy to choroba?

7 odpowiedzi
Mamy z siostrą problemy z mamą. Zachowuje się dziwnie, jak poruszam niewygodny dla niej temat to zmienia go tak jakby nie istniał. Wypiera pewne zdarzenia, negując je. Zachowuje się nie racjonalnie. Okłamuje nas. Babcia mojej mamy była leczona psychiatrycznie. Proszę napisać czy byłaby możliwa diagnoza mamy w domu? Ona sama nie pójdzie się leczyć, bo uważa że wszystko jest w porządku.
Witam. Nie napisała Pani w jakim mama jest wieku- u osób starszych często obecne są zaburzenia funkcji poznawczych, pewna z tym związana dezorientacja- mylą fakty, zdarzenia, albo po prostu nie pamiętają czegoś i żeby to nie wyszło na jaw konfabulują, czyli "zmyślają", nie ze złej woli, tylko dlatego że wstydzą się swojej niepamięci. Oczywiście możliwa jest kosultacja psychiatryczna w formie wizyty domowej, w Łodzi jest kilku lekarzy psychiatrów którzy jeżdżą na wizyty domowe, proszę sprawdzić na Znanym Lekarzu, którzy oferują takie usługi. Pozdrawiam.

Szanowna Pani,

nawet na wizytę psychiatry w domu pacjent musi wyrazić zgodę. Samo udanie się do lekarza świadczy już o jakiejś motywacji. Problemy Pań z mamą na pierwszy rzut oka nie wskazują na chorobę psychiczną mamy. Wydaje się więc, że psychoterapia byłaby bardziej wskazana. Do tego jednak potrzebna jest świadomość pacjenta i jego motywacja do zmiany.
Z poważaniem
Wizyta w domu jest mozliwa, konieczna jest jednak zgoda mamy na badanie psychiatryczne.
Dzień dobry. Niestety na podstawie tak krótkiego opisu niewiele można wywnioskować. Czasem dobrym rozwiązaniem może okazać się wizyta u lekarza specjalisty (nawet bez pacjenta) celem uzyskania porady. Lekarz dopyta o szczegóły, które Państwa niepokoją i na tej podstawie zasugeruje najlepsze rozwiązanie. Czasem takim rozwiązaniem może być również wizyta domowa, jednak pacjent musi wyrazić zgodę na badanie. Z doświadczenia wiem jednak, że umiejętnie poprowadzona przez lekarza rozmowa może zachęcić pacjenta do współpracy. Pozdrawiam serdecznie.
Przeprowadzenie badania psychiatrycznego i postawienie diagnozy jest możliwe w domu pacjenta, chyba ze potrzebne bedzie wykonanie badań dodatkowych, wtedy należy pacjenta skierować do poradni lub szpitala. Należy poinformować chorego o mającej sie odbyć domowej wizycie lekarskiej i musi on wyrazić na to zgodę. Jesli pacjent nie wyrazi zgody na badanie a jego stan zdrowia pogarsza się, zaburza codzienne funkcjonowanie lub stanowi zagrożenie dla samego pacjenta jak i dla jego otoczenia należy uzyskać zgodę sądu rodzinnego na przeprowadzenie badania psychiatrycznego celem ustalenia dalszego postępowania z pacjentem ( leczenie szpitalne lub ambulatoryjne).
Badanie psychiatryczne musi odbywać się za zgodą pacjenta chyba, że ma się do czynienia z rażącym zachowaniem odbiegającym od normy. Jedynie wtedy na mocy Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego odbywa się ono wbrew woli pacjenta.
Niektórzy lekarze prywatnie jeżdżą na domowe wizyty lekarskie. Proszę poszukać w w swoim mieście. Pozdrawiam