Czy ta waga jest dobra? Mam 18 lat mam 158 cm wzrostu i ważę 40 kg. Z tego co wiem z siatek centylow

2 odpowiedzi
Czy ta waga jest dobra? Mam 18 lat mam 158 cm wzrostu i ważę 40 kg. Z tego co wiem z siatek centylowych wynika że moja waga jest poniżej 3 centyla chociaż nie wiem czy te w internecie są wiarygodne. Jednak biorąc pod uwagę mój niski wzrost nie wiem czy jest to normalna waga.
W Pani wieku używa się już wskaźnika BMI, który u Pani wskazuje na niedożywienie. Dla wzrostu 158 cm masa ciała powinna wynosić minimum 46 kg. Ale jeżeli nie stosuje Pani żadnych ograniczeń pod względem ilości jedzenia i nie czuje się Pani osłabiona, oraz miesiączka jest regularna to zalecałabym po prostu stosowanie zróżnicowanej diety o kaloryczności około 2000 kcal. Dodatkowo warto wykonać podstawowe badania profilaktyczne: morfologia, badanie ogólne moczu, lipidogram, TSH, FT3 i FT4.

Witam. Siatki centylowe stosuje się u młodzieży do 18 r.ż, jak najbardziej można korzystać z tych dostępnych w internecie. Jeśli skończyła Pani już 18 lat, to należy się odnieść do wskaźnika BMI, który w Pani przypadku wynosi 16, podczas gdy norma zaczyna się od 18,5 a BMI od 15 w dół jest już wskazaniem do hospitalizacji. Odpowiadając na Pani pytanie - Pani masa ciała jest zbyt niska. Przy tak niskim BMI istnieje też duże prawdopodobieństwo utraty miesiączki, co ma negatywne konsekwencje dla zdrowia. Dobrze by było przyjrzeć się Pani diecie, oraz temu, jaki ma Pani stosunek do jedzenia i zadbać o przywrócenie prawidłowej masy ciała. Zgadzam się z opinią przedmówczyni co zasad komponowania i kaloryczności diety na poziomie ok. 2000 kcal. Pozdrawiam i życzę powodzenia.