Czy skrajny introwertyk może gorzej przechodzić zaburzenia depresyjne i lękowe jednocześnie?

2 odpowiedzi
Czy skrajny introwertyk może gorzej przechodzić zaburzenia depresyjne i lękowe jednocześnie?
Tak, introwertyzm idzie w parze z neurotyzmem a zatem mniejszą odpornością na bodźce. Warto zaznaczyć, że introwertycy mają często problemy z proszeniem o pomoc, gdyż nawiązywanie relacji i mówienie i swoich problemach jest stresorem. Depresja sama w sobie jest silnie stresująca.

Dzień dobry,
Tak, osoba u której występuje nasilony introwertyzm może trudniej przechodzić zaburzenia depresyjne i lękowe. Osoby skrajnie introwertyczne często mają ograniczone kręgi społeczne i mogą unikać interakcji społecznych. To może prowadzić do izolacji i braku wsparcia społecznego, które są istotne dla radzenia sobie z depresją i lękami.
Skrajni introwertycy mogą mieć też trudności w wyrażaniu swoich emocji i potrzeb, co może utrudnić uzyskanie wsparcia. Introwertyzm cechuje się większym wglądem w siebie, w swoje myśli, stany emocjonalne i skupianiem się na tym, a to z kolei może zwiększyć ryzyko pogłębienia objawów depresji i lęków.
Warto pamiętać, że współpraca z doświadczonym terapeutą może pomóc w opracowaniu strategii radzenia sobie z tymi zaburzeniami, w taki sposób, aby był on dopasowany do osobowości pacjenta.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek