Czy psycholog, który przeszedł epizod psychotyczny, aktualnie jest w stanie stabilnym, nie bierze ju

4 odpowiedzi
Czy psycholog, który przeszedł epizod psychotyczny, aktualnie jest w stanie stabilnym, nie bierze już leków, może zostać psychoterapeutą? Czy szkoły psychoterapeutyczne weryfikują to w jakiś sposób? Zaznaczam, że przeszłam roczną psychoterapię.
Dzień dobry Pani,
trudno jednoznacznie oponiować, kto powinien zostać psychoterapeutą, a kto nie. W tym zawodzie pracuje się sobą i świadomość siebie, własnych cech, schematów, mechaniznów obronnyc, uczuć itp jest niezbędna, aby móc oddzielać odczucia wywołane przez pacjenta od własnych. W przeciwnym razie istnieje ryzyko rzutowania na pacjenta własnych trudności, emocji, myśli, co będzie dla niego destruktywne. W sytuacji opisywanej przez Panią ważne by było jaki charakter miał ten epizod i jaka dokładnie diagnoza. Ważne też w jakim nurcie chciałaby Pani pracować. Najbardziej wymagający świadomości siebie i dostępności własnej osoby jest nurt psychodynamiczny. Szkoły psychoterapii organizują zazwyczaj rozmowę kwalifikacyjną, na której jednak nie są w stanie zdiagnozować osobowości. To jest osobista ospowiedzialność każdego kandydata do roli prcyhoterapeuty, na ile jest w stanie pracować z pacjentami, na ile jest otwarty na poznawanie siebie, pracę nad sobą itp. Aby zostać psychoterapeutą należy przejść terapię własną- czasem jest taki wymóg ze szkoły, ale poza wymogiem formalnym jest to kwestia odpowiedzialności za pracę z pacjentami. Trudno powiedzieć czy rok terapii wystarczy. Czasem psychoterapeuci potrzebują kilkuletniej analizy własnej, na którą w razie potrzeby wracają, aby być w ciąglym dobrym kontakcie ze sobą. Na pani miejscu nie ukrywałabym informacji o przebytej psychozie- osoby rekrutujące do szkoły terapii mogłyby Pani udzielić wskazówek co do wpływu tego wydarzenia na pracę w psychoterapii- szczególnie uwzględniając dany nurt.
pozdrawiam
Barbara Matla

Szkoły psychoterapii przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne i powinny monitorować czy dany kandydat ma wymagane predyspozycje do bycia psychoterapeutą. Jednak najlepiej byłoby osobiście porozmawiać z własnym terapeutą, który już nas lepiej zna i mógłby odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli taka osoba nie ma terapeuty to zachęcam do skorzystania z takiej konsultacji. Zaś gdy ten psycholog pracuje w zawodzie to niezbędna jest superwizja pracy by zweryfikować opisane wątpliwości.
Są osoby, które przeszły epizod psychotyczny, ale po leczeniu funkcjonują dobrze. A czasem takie objawy są wstępem do głębszej choroby. Dlatego warto sprawdzić jaka była przyczyna epizodu.
Pozdrawiam Justyna Pojawa - Sidorowicz
Witam,
myślę, że każda szkoła ma proces rekrutacji i pewne kryteria doboru uczestników. Sugeruję sprawdzenie tych kryteriów w szkole, która Panią interesuje.
To dobrze, że skorzystała Pani z psychoterapii. Epizod psychotyczny możne być bowiem oznaką głębszych problemów. Dlatego też wydaje mi się sensowne, aby skonsultowała Pani chęć pracy w roli psychoterapeutki z własnym psychoterapeutą/tką.
Pozdrawiam
Karolina Karolczak
Psychoterapię przeszła Pani w jednym celu - powrotu do zdrowia psychicznego. Skoro jest Pani zdrowa, to nie widzę przeciwwskazań.Z poważaniem. Wojciech Kopytek.