Czy przyśrodkowy fałd błony maziowej może spychać rzepkę do boku dając ból i przeskakiwanie po zewnę

7 odpowiedzi
Czy przyśrodkowy fałd błony maziowej może spychać rzepkę do boku dając ból i przeskakiwanie po zewnętrznej stronie kolana ?
Dzień dobry,
powiększony fałd błony maziowej zawsze będzie tworzył pewną formę konfliktu tkankowego ze względu na swój zwiększony obrys, a także na skutek zwiększonej produkcji płynu maziowego z okolicznymi tkankami. Należy zatem rozważyć takie podłoże przeskakiwania podczas ruchu, niemniej ostateczna ocena musi być indywidualna, a najlepiej poparta diagnostyką obrazową w postaci USG.

Z pozdrowieniami,
Tomasz Kuligowski

Jak najbardziej to może być przyczyną problemu opisanego, jednak nieprawidłowe napięcie tkanek nad i pod będzie też miało wpływ na ustawienie oraz tym samym na jakość ruchu. Warto udać się na diagnostykę funkcjonalną do fizjoterapeuty a jeśli będzie potrzeba podeprzeć się badaniami obrazowymi okolicy stawu kolanowego.
Może powodować ból , ale jest to nie do udowodnienia. Co do przeskakiwania po zewnętrznej stronie to przyczyny szukałbym w innych strukturach. Ważne aby dobrze zbadać kolano i sprawdzić czy da się sytuacje poprawić zachowawczo.
Pozdrawiam
Obrzęk faudu błony maziowej wytwarza się w wyniku nieprawidłowej pracy stawu kolanowego oraz stawu rzepkowo- udowego. Myślę że obrzęk jest następstwem a nie przyczyną samą w sobie. Teraz jest obrzęk i dzięki niemu zrobiło się ciasno i przeskakuje.
Dzień dobry,
Obrzęk zawsze jest odpowiedzią tkanki na uraz lub zmienione warunki hemodynamiczne. Proszę zgłosić się do diagnosty, który znajdzie pierwotną przyczynę. Do tego czasu ważna jest lekka dieta (warzywna) i zwiększenie spożycia wody. To pozwoli organizmowi skutecznie walczyć ze stanem zapalnym.
Pozdrawiam
Zgadzam się z panem Szczepanem Figatem
Ja troche spojrze inaczej...bo tym co czytamy nie wiadomo czy pacjent jest po jakims zabiegu operacyjnym na kolanie czy nie. Jesli nie to czytaj powyższe opinie bo jest w nich sama prawda. Jesli byl zabieg to czesto po np rekonstrukcji ACL taki grubszy fałd zostaje ale najczesciej nad rzepką...to zalezy jak przebiega regeneracja, jak duzy byl tam stan zapalny i jak dlugo sie utrzymywal...jesli fałd jest wyraźnie pogrubiały to moim zdaniem tak juz zostanie i zmianą biomechaniki go nie zlikwidujemy. Ktoś musi to zweryfikowac czy należy to usunąć czy nie... i dobra rehabilitacja po ewentualnym zabiegu żeby nie bylo bałaganu.