Czy przy pęknięciu bez przemieszczenia V kości sródrecza można zastosować ortezę zamiast tradycyjneg

5 odpowiedzi
Czy przy pęknięciu bez przemieszczenia V kości sródrecza można zastosować ortezę zamiast tradycyjnego gipsu??? Nie odczuwam większego bólu a zewnątrz żadnych objawów uszkodzenia kości. Dopiero rtg ukazało pęknięcie.
Pozdrawiam
Jeżeli jest to tzw. złamanie bokserskie (podgłowowe) - istnieje ryzyko zagięcia kątowego odłamów w stronę dłoniową. Zginacze są silniejszą grupą mięśniową niż prostowniki i to może być przyczyną przemieszczenia odłamów jeśli nie zastosowano odpowiedniego unieruchomienia. Orteza nie służy do leczenie złamania, zwykle zakładamy ją po uzyskaniu wstępnego zrostu w gipsie. Można ją okresowo zdejmować podejmując wczesną rehabilitację.

Są dostępne nowoczesne unieruchomienia np. ORTOcast.

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: Konsultacja ortopedyczna
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Bez oceny klinicznej i radiologicznej trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pewne złamania V kości śródstopia mogą być prowadzone w ortezie ale musi być dobrze dobrana. Proszę jednak pamiętać że unieruchomienie jest tylko jednym z elementów leczenia zależnych od rodzaju złamania.
Sugeruję wizytę: Usg narządu ruchu
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Brak jest sensownych ortez na tego typu złamanie. Raczej krótkotrwałe unieruchomienie gipsowe w czynnościowym ustawieniu kończyny. Pozdrawuam
Tak. W pewnych sytuacjach można leczyć takie złamanie w ortezie.
pozdrawiam