Czy przy kręgozmyku 1 stopnia w odcinku l5s1 wskazana jest w ramach rehabilitacji trakcja? Lekarz ortopeda zalecił mi zabiegi rozciągające ale nie wiem czy to na pewno dobry pomysł?
Witam. Kręgozmyk 1 stopnia ,to zazwyczaj zmiana bezobjawowa.Jeśli są jakieś bóle prawdopodobnie pochodzą z innych struktur ,np tkanki miękkiej -powięziowej,lub dyskowej.Pozdrawiam

Dzień dobry,
należałoby dopasować leczenie do aktualnych objawów oraz wyników badania klinicznego. Zabiegi trakcyjne mogą być pomocne i dawać ulgę, natomiast nie stanowią zazwyczaj specyficznej i ukierunkowanej formy leczenia kręgozmyku.

mgr Piotr Zemła
mgr Piotr Zemła
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Oświęcim
NIe uważam, że jest to dobra forma leczenia. Dużo skuteczniejsze w tym przypadku byłyby ćwiczenia stabilizacji odcinka L/S.

mgr Marcin Jankowski
mgr Marcin Jankowski
Fizjoterapeuta
Katowice
Witam. Trakcja w odcinku lędźwiowym będzie dobrym pomysłem jeżeli chodzi o pobudzenie głębokich włókien mięśnia wielodzielnego, który jest głównym stabilizatorem kręgosłupa lędźwiowego. Musi być ona jednak odpowiednio wykonana, siła i kierunek nie mogą być błędne. Kręgozmyk 1 stopnia na tym poziomie świadczy o niestabilności kręgosłupa lędźwiowego tak więc terapia nakierowana na odtworzenia stabilności, szczególnie w tym segmencie jest niezbędna. Pozdrawiam

 Wojciech Szreder
Wojciech Szreder
Fizjoterapeuta
Gdańsk
Witam,
Trakcja może być pomocna dla uśmierzenia bólu - jeżeli taki występuje. Warto będzie również zastosować trening stabilizujący kręgosłupa.
Pozdrawiam

Witam. Mysle że dobra forma terapii to: mobilizacje poniżej poziomu kregozmyku czyli stawy krzyżowo biodrowe i biodrowe oraz powyżej czyli segment L4L5. Najlepiej niech terapeuta wykona. I do tego trening stabilizacji segmentu z kregozmykiem. Plus opracowanie mięśni wpływających na pracę segmentu w którym jest kręgozmyk.

 Mateusz Wcisłek
Mateusz Wcisłek
Fizjoterapeuta
Kalisz
W kregozmyku ważnym elementem jest pracy jest stabilizacja lokalna segmentu lędźwiowego. Trakcje są potrzebne w stanach ostrych i też mogą pomóc ale głównie skupić się trzeba nad stabilizacją czyli stymulacja m.poprzecznego i wielodzielnego praca z przeponą

 Agnieszka Mieteń (Żochowska)
Agnieszka Mieteń (Żochowska)
Fizjoterapeuta
Warszawa
Witam,
Warto byloby zadbac o miesnie glebokie core stability. Trakcja moze wspomoc terapie, ale nalezy popracowac manualnie przez terapeute na tkankach miekkich plus wzmocnoc odpowiednie grupy miesniowe.
Pozdrawiam

mgr Jakub Szostak
mgr Jakub Szostak
Fizjoterapeuta
Zakopane
Proszę zapoznać się z terapią Integracji Strukturalnej.

 Danuta Rurarz
Danuta Rurarz
Fizjoterapeuta
Legnica
Ważne pytania 1 czy kregozmyk pracuje czy jest ustabilizowany 2 czy jest do tylu czy do przodu .Na te pytania odpowie Panu lekarz ortopeda .Leczenie rehabilitacyjne b/bólowe I p/zapalne i bardzo szczegółowo dobrana kinezyterapia .Jeżeli kregozmyk pracuje to należy dobrać odpowiednie pożycie do cwiczen tak aby nie powiększać jego przesunięcie ,wzmacniać mm przykregoslupowe trakcję tylko specjalista z medycyny manualnej

mgr Wojciech Woźniak
mgr Wojciech Woźniak
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Aleksandrów Łódzki
Nie ma podstaw by uważać ,że specjalista mający dostęp do wszystkich danych o patologii pacjenta proponuję niewłaściwą terapię.Natomiast zgadzam się z moimi kolegami,że ważne jest kto i jak wykona te zabiegi . unikał bym trakcji robionej na wyciągach.Trzeba precyzyjnie działć(manualnie) na określony segment+ dodatkowe działania opisane wyżej: stabilizacja i wykluczenie zaburzeń z sąsiednich odcinków ukł.ruchu mających wpływ na przeciążanie L5-S1

mgr Patryk Wróblewski
mgr Patryk Wróblewski
Fizjoterapeuta
Milanówek
Dzień dobry,
Trakcja może być pomocna w leczeniu. Jednak zastosowana jako monoterapia może nie wystarczyć.
Pozdrawiam,
Patryk Wróblewski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.