Czy przez odpowiednią dietę mogę odstawić Euthyrox?

9 odpowiedzi
Czy przy odpowiedniej diecie dopasowanej do pacjenta z niedoczynnością tarczycy można zejść całkowicie z Euthyroxu? Dodam, że choruję na subkliniczną niedoczynność, przeciwciała ujemne.
Witam, dietą oczywiście można wpływać na poziomy hormonów, jednak nie mogę obiecać, że wyleczymy się z choroby. Dieta na pewno wspomaga organizm.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk

nie tylko dieta ma na to wpływ, ale na pewno obniżenie dawki leku jest możliwe, pozdrawiam
Dzień dobry. Niestety nawet najbardziej zindywidualizowaną dietą nie jesteśmy w stanie wpływać na wszystkie procesy fizjologiczne organizmu. W dużej mierze jest tak też w przypadku niedoczynności tarczycy. Dietą (zależną od przyczyny niedoczynności, nie jej rodzaju) można jedynie wspomagać leczenie farmakologiczne. Podstawą jest farmakoterapia. Dietą nie można zastąpić przyjmowanych hormonów. Każdy rodzaj niedoczynności tarczycy powinien być leczony farmakologicznie, w przeciwnym wypadku zwiększa się ryzyko wystąpienia między innymi chorób sercowo-naczyniowych. Ale jak to zwykle bywa, istnieją wyjątki od reguły - nie każda subkliniczna niedoczynność tarczycy wymaga leczenia, tak jest w przypadku osób powyżej 65. roku życia. Podwyższone TSH nie zwiększa w tym przypadku ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, nie pogarsza sprawności, a nawet może mieć wpływ na wydłużenie życia - zachęcam do lektury artykułu Ewy Marcinkowskiej - Suchowierskiej, Ewy Czerwińskiej i Magdaleny Walickiej "Zaburzenia czynności tarczycy u osób w wieku podeszłym". Niestety nie można wkleić linku ... .
Pozdrawiam serdecznie
Sylwia Orłowska
Witam serdecznie,
Dobrze zbilansowana i indywidualnie dopasowana dieta jest w stanie poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie przy niedoczynności tarczycy. Jednakże nie jestem w stanie jednoznacznie powiedzieć, że na pewno umożliwi to zrezygnowanie z leku. Konieczna jest obserwacja i wnikliwa analiza tak żywieniowa, jak i wyników badań.
Pozdrawiam,
MBellwon
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Powiem tak, wszystko zależy w jakim stopniu rozwija się choroba, równie walczę z niedoczynnością tarczycy, gdy odstawiłam leki, na krótki czas było dobrze, a następnie kosztowało mnie to blisko rok czasu, by hormony ponownie ustabilizować. Każdy organizm jest inny, są i tacy, że dzięki odpowiedniej diecie mogli zrezygnować z przyjmowania leków, ale nie obiecuję, że tak stanie się u Pani..
Odpowiednia dieta ma głównie działanie wspomagające, natomiast leczenie farmakologiczne stanowi podstawę leczenia i bez ustaleń z endokrynologiem nie można podejmować decyzji o rezygnacji z dalszego stosowania Euthyroxu. Nie mniej, odpowiednio dostosowana dieta ma bardzo istotne znaczenie w procesie leczenia.

Pozdrawiam!
Witam, każde zaburzenie wydzielania hormonów tarczycy wiąże się z możliwością zmiany leczenia zależnie od dalszego rozwoju choroby, jej postępu, objawów, ale wymaga to stałego monitorowania. Jedynie endokrynolog może zalecić Pani zmianę dawkowania leków lub zdecydować o ich odstawieniu. Nie można rezygnować z suplementacji hormonów tarczycy mimo stosowania diety. W tym celu musi Pani okresowo powtarzać wyniki i konsultować je z lekarzem endokrynologiem. Dieta jest oczywiście elementem leczenia, który ma za zadanie zapewnić prawidłową zawartość energii, zagwarantować utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także dostarczyć składników niezbędnych do wytwarzania hormonów tarczycy.
Dzień dobry,
Dietą możemy jedynie wspomóc leczenie farmakologiczne, jednak podstawą są w tym przypadku leki. Niemniej jednak odpowiedni plan żywieniowy ma bardzo duże znaczenie w niedoczynności tarczycy.
Odpowiednio i indywidualnie dobrany protokuł oraz stu procentowe zaangażowanie pacjenta bardzo często powoduje dużą poprawę w pracy tarczycy. Żeby zejść z leków potrzeba czasu szczególnie gdy stosowane są przez długi okres czasu, natomiast jest to możliwe.