Czy praca z psychologiem, a nie z psychoterapeutą nad chorobami psychicznymi ma sens? Czy psycholodz

3 odpowiedzi
Czy praca z psychologiem, a nie z psychoterapeutą nad chorobami psychicznymi ma sens? Czy psycholodzy potrafią sobie poradzić z czymś tak poważnym i realnie pomóc, tak samo jak psychoterapeuta? Możliwe że ja będę musiała chodzić do psychologa zanim dostanę się do psychoterapeuty na NFZ, choć to jeszcze nie przesądzone bo cały czas jestem na etapie dowiadywania się jakie są terminy oczekiwania w paru placówkach
Dzień dobry,
Psycholog i psychoterapeuta to dwa osobne zawody, choć często psychoterapeuta ukończył wcześniej psychologie. Czy psycholog będzie pomocny to zależy od trudności jakich Pani doświadcza oraz od doświadczenia psychologa - czy tylko ukończył studia, czy miał okazje pracować w szpitalu, oddziale dziennym czy innej poradni, w której zdobył odpowiednie doświadczenie. Podobnie może być w przypadku psychoterapeuty, jeśli nie ukończył psychologii i nie miał doświadczenia w pomocy to też może być różnie z pomocą. Poza tym psycholog może przeprowadzać diagnozy, czego psychoterapeuta robić nie może. Najważniejsze to dobrze wybrać psychologa/psychoterapeutę do swoich trudności, ponieważ najważniejszym czynnikiem leczącym jest relacja terapeutyczna jaka się nawiąże.
Miłego dnia

Dzień dobry, Wiele zależy od indywidualnych cech psychologa, jego doswiadczenia zawodowego i ewentualnych dodatkowych szkoleń. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie bez wiedzy o tym co sprawia Pani trudność. Warto bezpośrednio pytać psychologów o ich doświadczenie w danym obszarze i dzielić się wątpliwościami.
Tak, praca z psychologiem może być bardzo wartościowa i pomocna, nawet w przypadku poważniejszych problemów psychicznych. Różnica między psychologiem a psychoterapeutą dotyczy zakresu przeszkolenia w konkretnych metodach terapeutycznych oraz rodzaju licencji czy certyfikatów.

Psycholodzy są przeszkoleni w diagnozowaniu zaburzeń psychicznych i mogą przeprowadzać szczegółowe oceny psychologiczne, które pomagają zrozumieć naturę problemu oraz najlepszy sposób jego leczenia. Psycholodzy mogą również oferować wsparcie, poradnictwo oraz interwencje, które pomagają w radzeniu sobie z trudnościami życiowymi, stresami czy lekkimi i umiarkowanymi zaburzeniami nastroju. Mogą stosować techniki oparte na dowodach naukowych, takie jak techniki poznawczo-behawioralne, które są skuteczne w leczeniu wielu zaburzeń.Praca z psychologiem może być również cennym przygotowaniem do bardziej intensywnej psychoterapii. Psycholog może pomóc zidentyfikować kluczowe obszary do pracy, rozwinąć strategie radzenia sobie oraz wspierać w budowaniu większej samoświadomości, co może być pomocne przed rozpoczęciem psychoterapii.
Jeśli jest Pani na etapie oczekiwania na sesję z psychoterapeutą, praca z psychologiem może być dobrym sposobem na rozpoczęcie pracy nad sobą i nie tracenie czasu. Czasami już samo regularne spotykanie się i rozmawianie o swoich problemach może przynieść ulgę i poprawić jakość życia.Przyglądając się kwalifikacjom potencjalnego psychologa, warto zwrócić uwagę na kursy i szkolenia, które ukończył, nawet jeśli nie są to pełne, czteroletnie szkolenia psychoterapeutyczne. Często psychologowie posiadają bogate tło edukacyjne i specjalistyczne kursy, które przygotowują ich do efektywnej pracy z klientami w różnych obszarach wsparcia psychologicznego.

Dodatkowo, istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest czy psycholog regularnie poddaje się superwizji. Superwizja to proces, w ramach którego psychologowie konsultują swoją pracę z bardziej doświadczonymi specjalistami, co nie tylko zapewnia utrzymanie wysokich standardów etycznych i zawodowych, ale również pomaga w ciągłym rozwijaniu umiejętności i efektywności terapeutycznej.

Dlatego, wybierając psychologa, warto zapytać o jego edukację, dodatkowe szkolenia oraz praktykę superwizyjną. Takie informacje mogą dać lepsze zrozumienie kompetencji i podejścia terapeutycznego danej osoby, co jest kluczowe dla efektywności i komfortu współpracy.