Czy podczas leczenia ortodontycznego mogą podnosić się dziąsła? 29.12 po południu zakładałam apa

1 odpowiedzi
Czy podczas leczenia ortodontycznego mogą podnosić się dziąsła?

29.12 po południu zakładałam aparat na górny łuk. Po kilku godzinach od założenia, wieczorem, gdy myłam zęby, to przy czwórce z prawej strony coś mocno zabolało, aż ciarki przeszły. Od razu spojrzałam w lustro, abu zobaczyć o co chodzi i wtedy moim oczom ukazało się podniesione dziąsło i odkryty jakby w "szpic" ząb... Przy dotyku ząb przy dziąśle również bolał. Pomyślałam, że to możd recesja dziąsła, bo ta odkryta szyjka... Wiem, że takie przypadłości można leczyć chirurgicznie, ale to póki co na pewno odoada. Napisałam do mojej ortodontki, która stwierdziła, że tego typu rzeczy są przejściowe, ale wysyłając jej zdjęcie jednak stwierdziła, że to właśnie wygląda jak recesja od mojego nadmiernego szorowania - tylko że jeszcze przed założeniem aparatu i nigdy wcześniej moje dziąsło przy tym zębie tak nie wyglądało, a przy szczotkowaniu nigdy nie doznałam nawet najmniejszego bólu!!! Chciałabym wiedzieć, czy z czasem aparat znów przywróci zęba albo dziąsło do normalnej formy, a przy okazji zból minie? Ciężko myć w okolicy tej czwórki zęby, bo ból jest bardzo nieprzyjemny a i sam ząb nie wygląda za ciekawie.
Szanowna Pani,
podczas leczenia ortodontycznego mogą pojawić się recesje dziąseł (odsłanianie się szyjek zębów), szczególnie jeśli ma Pani cienkie dziąsła. Najlepiej udać się na konsultaję do periodontologa, który sprawdzi stan dziąseł, pomierz y kieszonki wokół zębów i może wtedy monitorować stan Pani przyzębia i ew. zaplanować zabiegi pokrywające odsłonięte szyjki.
Polecam również obejrzeć dokumentację fotograficzną sprzed leczenia, bo może początki recesji dziąsła były widoczne, bo takie zmiany dziąseł zwykle trwają dłużej niż kilka godzin.
Na pewno musi Pani porozmawiać ze swoim ortodontą o obawach.
Pozdrawiam,
Magdalena Szałwińska