Czy pani/pan miała/miał pacjenta który się pani/pana bał? Ja tak mam z moją psychiatrką, boję się np

3 odpowiedzi
Czy pani/pan miała/miał pacjenta który się pani/pana bał? Ja tak mam z moją psychiatrką, boję się np. zadawać jej pytania które mnie nurtują. I tak jak planuję pokazać psycholożce i psychoterapeutce screeny moich pytań tutaj, psychiatrce bym nigdy ich nie pokazała. Nie jest ona lekarką pełną empatii, wydaje się że w ogóle jej nie ma, ale mimo to nie chcę jej zmieniać, bo potrafi mnie zmotywować do podejmowania właściwych kroków w leczeniu, np. na ostatniej wizycie mocno mnie zmotywowała do postarania się o spotkania z psycholożką/psychoterapeutką. Chcę aby ona była ze mnie zadowolona i to mnie popycha do wykonywania jej poleceń. Niedawno znalazłam też jej konto na Facebooku i jest tam jej zdjęcie na którym się uśmiecha, aż się zdziwiłam że ona w ogóle się uśmiecha (wiem, każdy się chociaż czasem uśmiecha, ale ona jest taką osobą podczas moich wizyt u niej że aż ciężko uwierzyć że ona też się uśmiecha). Poza tym będąc w jej gabinecie zawsze czułam dyskomfort. A gdy poszłam do szpitala na jej oddział psychiatryczny to jak siedziałam z pielęgniarkami (wypełniały papiery przyjmując mnie do szpitala) ona przyszła i powiedziała coś w stylu "znam ją, to moja pacjentka", poczym ja powiedziałam do niej "dzień dobry", na co ona w ogóle nie odpowiedziała, tylko się we mnie wgapiała, poczułam się wtedy nieswojo. Była też później sytuacja że siedziałam pod drzwiami do łazienki w kolejce do mycia się a ona przechodziła obok, ja wtedy trzymałam tak dziwnie stopy, zamiast normalnie piętami na podłodze to opierałam stopy o podłogę tylko czubkami palców i ona przechodząc patrzyła na te moje stopy i aż się odchyliła, poczułam się wtedy oceniana. Oczywiście wszystko co złe na jej temat tu napisałam to mogą być jedynie moje wymysły spowodowane moją fobią społeczną, ale stwierdziłam że warto się podzielić moimi spostrzeżeniami i przekonać się co pani/pan o tym wszystkim myśli
Odpowiadając na Pani pytanie o to, czy któryś z moich Pacjentów się mnie bał odpowiem, że tak. Miałam pacjentów, którzy bali się mojej oceny. Zawsze jednak kiedy zauważę, lub przypuszczam, że tak może być poruszam te kwestię z Pacjentem. Lęk nie sprzyja leczeniu. Dopiero jego zrozumienie i przezwyciężenie jest leczące. Rozumiem, że osoba Pani lekarza jest w jakiś sposób dla Pani znacząca. Może warto przyjrzeć się temu, co się dzieje między Wami, tak aby przyszły kontakt był dla Pani bardziej komfortowy.

Dzień dobry. Strach przed specjalistą może wynikać z lęku przed oceną, bądź cech indywidualnych specjalisty. Warto poruszyć tę kwestię podczas sesji i jeśli nic się nie zmieni, rozważyć kwestię zmiany. Pozdrawiam.
Z jednej strony widać, że jest to dla Pani trudna sytuacja i nie do końca komfortowa, z drugiej - w pewien sposób motywuje Panią do działania. Skoro uczęszcza Pani na spotkania z psycholożką i psychoterapeutką to może warto poruszyć tam ww. kwestię. Lęk/strach może mieć wiele podłoży, niekoniecznie nawet związany z psychiatrką jako taką. Może to być np. lęk przed oceną, który jest spowodowany np. wydarzeniami z naszego dzieciństwa, podobieństwa psychiatrki do kogoś kto takie uczucia wzbudzał w przeszłości... Ciężko jednoznacznie powiedzieć z czego wynika w tym przypadku. Zachęcam do omówienia Waszej relacji na sesji terapeutycznej, a jeśli w dalszym ciągu sytuacja będzie niekomfortowa - jednak do poszukania innego specjalisty. Wcale nie jest powiedziane, że inna osoba równie skutecznie nie zmobilizuje Pani do działania, a może się okazać, że nie będzie temu towarzyszyło uczucie dyskomfortu. Pozdrawiam