Czy pacjent z takim objawem fobii społecznej jak pustka w głowie w sytuacjach społecznych jest w sta

3 odpowiedzi
Czy pacjent z takim objawem fobii społecznej jak pustka w głowie w sytuacjach społecznych jest w stanie podołać terapii psychodynamicznej? Spotkanie z psychoterapeutą to sytuacja społeczna, a w terapii psychodynamicznej trzeba zwykle dużo samemu mówić
W przypadku fobii społecznej najczęściej praktykuje się terapię poznawczo behawioralne. Terapia psychodynamiczna pozwala dotrzeć do źródła problemu, dlatego również może być skuteczna w przypadku fobii społecznej. Trwa ona jednak znacznie dłużej. Empatyczny, cierpliwy terapeuta powinien poradzić sobie z trudnością pacjenta dotyczącą mówienia oo sobie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Jak najbardziej! w psychoterapii psychodynamicznej czynnikiem leczącym jest relacja terapeutyczna, a to jak pacjent się w niej czuje i funkcjonuje może być bardzo ważnym przyczynkiem do zrozumienia swoich trudności w innych relacjach. Zachęcam do dzielenia się wszelkimi uczuciami lub obawami które towarzyszom spotkaniom z terapeutą, pozwoli to na zbudowanie bezpiecznej atmosfery pełnej zaufania i umożliwi efektywną pracę nad problemem. Jeżeli więc podczas sesji pojawiłaby się opisywana pustka w głowię warto byłoby właśnie o tym powiedzieć i w ten sposób próbować, wspólnie z terapeutą zrozumieć czemu się pojawia i co oznacza. Pozdrawiam
"Pustka w głowie" nie jest przeszkodą by podjąć psychoterapie w żadnym nurcie. W nurcie psychodynamicznym terapeuta będzie badał wspólnie z pacjetem przyczyny zaistniałej sytuacji.