Czy osoba z przywiązaniem unikającym może oduczyć się negatywnego podejścia do życia i zastąpić je z

3 odpowiedzi
Czy osoba z przywiązaniem unikającym może oduczyć się negatywnego podejścia do życia i zastąpić je zdrowszym (brak zaufania, zaprzeczanie potrzebie bliskości, intymności i spędzenia czasu z innymi, lęk przed własnymi emocjami)? Jeżeli tak to jak wygląda i ile trwa taki proces proces? Jak wygląda w takim przypadku psychoterapia? Czym kierować się wybierając psychoterapeutę?
Wybierając psychoterapeutę proszę zwrócić uwagę na nurt w jakim pracuje specjalista, a także jego doświadczenie zawodowe.
Polecam nurt psychoterapii poznawczo - behawioralnej ponieważ oparty jest na rzetelnych danych naukowych i badaniach klinicznych.
Terapia poznawczo - behawioralna jest dzisiaj jedną z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych form psychoterapii. Przymiotnik „poznawczy” wiąże się zarówno z pojęciem „procesów myślowych”, jak i z „wiedzą” oraz „spostrzeganiem”. Bardzo ważne znaczenie ma analiza myśli i przekonań związanych z naszymi nastrojami, zachowaniami, doznaniami fizjologicznymi oraz zdarzeniami w naszym życiu. Centralnym założeniem terapii jest pogląd, że sposób w jaki spostrzegamy dane zdarzenie lub doświadczenie, silnie wpływa na nasze reakcje zarówno w sferze emocji, jak i zachowania oraz fizjologii.
Terapia poznawczo - behawioralna jest terapią krótkotrwałą, skupioną na skutecznych efektach pracy z pacjentem. Jest to praca intensywna (odbywa się nie tylko w kontakcie ze specjalistą, ale również pomiędzy sesjami - tzw praca własna).

Serdecznie zapraszam na konsultację.
Prowadzę psychoterapię zdalną tekstową, wideo przez skype, a także stacjonarną - me4health.pl

Zmiana stylu przywiązania jest możliwa poprzez utworzenie przywiązania na nowo. Może to trwać latami - to z pewnością nie jest interwencja krótkoterminowa. Sama koncepcja stylów przywiązania pochodzi z nurtów humanistycznych, więc poleciłbym nurt psychodynamiczny. Warto zapoznać się z niedawno wydaną książką "Dzieci i młodzież ze zdezorganizowanym stylem przywiązania", by sprawdzić, czy to podejście terapeutyczne dla Ciebie, ale też poznać odpowiedzi na zadane tu pytania. Ostatecznie wybór podejścia terapeutycznego i wybór osoby terapeuty powinien być zgodny z tym, z czym, z kim i gdzie czujesz się najbardziej komfortowo.
Terapia jest bardzo dobrym sposobem dla szukania takiego sposobu budowania bliskości, jaki daje zadowolenie i poczucie bezpieczeństwa. Gorąco zachęcam do nurtu egzystencjalno - humanistycznego, opartego na budowaniu relacji z terapeutą (np. Gestalt). Terapia trwa ok. 1,5 roku. Dla kobiety unikającej związku, być może wyzwaniem byłaby terapia u mężczyzny i odwrotnie. Ważne aby się do niczego nie przymuszać i poszukać takiego terapeuty/terapeutki, z którym zbudowanie satysfakcjonującej relacji będzie możliwe. Warto zdać się tutaj na intuicję, bo wyboru trzeba dokonać samemu. Często stosowaną praktyką jest umawianie się na 3 sesje po których klient może zdecydować o zmianie terapeuty. Powodzenia!