Czy niedowidzenie w lepszym oku można wyleczyć u osoby dorosłej? Od urodzenia różnowzroczność (an

3 odpowiedzi
Czy niedowidzenie w lepszym oku można wyleczyć u osoby dorosłej?

Od urodzenia różnowzroczność (anizometropia, około 2D) i niestety niedowidzenie zostało wykryte dopiero około 6 r.ż. Były podjęte próby zasłaniania, ćwiczeń pleoptycznych itd..., ale widzenie stereoskopowe nigdy się nie pojawiło, a z czasem postępy w słabym oku zaczęły się cofać. Obecnie lepsze oko nie ma ostrości 1.0, tylko maksymalnie 0.7. W słabym oku maksymalnie 0.3.

Pytanie brzmi: czy brak widzenie stereoskopowego wpływa jakoś na widzenie w lepszym oku? Wg wielu okulistów organicznie nie ma żadnych problemów z okiem, wada nie jest specjalnie duża (z wysokiej nadwzroczności przez lata przeszła do lekkiej krótkowzroczności).

Ze słabszym okiem pewnie niewiele już można zrobić, ale czy da się w jakiś sposób wyćwiczyć to lepsze oko? Czy stosuje się zasłanianie gorszego oka w takich sytuacjach?

Były próby pojedynczych sesji terapii wzrokowej, ale nie zdało to rezultatu. Pewnie trzeba poświecić więcej czasu, ale trudno mi ocenić ile.

Z góry dziękuję za pomoc.
Witam. Zanim podejmie się decyzję o wyborze terapii trzeba sprawdzić co jest prawdziwym powodem obniżonej ostrości widzenia oka lepszego. Najczęściej w przypadku anizometropii jedno z oczu uzyskuje normę. Proszę o odpowiedzi na poniższe pytania:
a) czy ostrość wzroku 0,7 jest w pełnej korekcji wady wzroku (okularami, soczewkami kontaktowymi)? Jaka korekcja wady została zapisana? W jakim wieku zastosowano korekcję optyczną na lepszym oku?
b) jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie podpunktu a) brzmi TAK to trzeba dowiedzieć się co innego, oprócz wady refrakcji może być powodem obniżenia ostrości - zmiany na dnie oka, nieprzezierności optyczne rogówki lub soczewki, itp.? Może, któryś specjalista coś wspominał?
c) czy stwierdzono jakieś choroby towarzyszące, zarówno oczne jak i ogólnoustrojowe.

To znakomicie, że okulista wykluczył już patologię. Pojedyncze sesje optometrycznej terapii widzenia mogą być mało skuteczne. U zaangażowanej osoby dorosłej mówimy o latach regularnych sesji. W swojej praktyce mam zadowolonych z rezultatów dorosłych.
Pozdrawiam.
Witam,
Brak widzenia stereoskopowego nie wpływa na widzenie w lepszym oku. Terapeutyczną metodę zasłaniania stosuje się w zależność od rodzaju fiksacji. Przy ostrości 0.7 prawdopodobnie takę metodę można zastosować. Dodatkowo regularna i długa terapia. Terapię należy poprzedzić kompleksowym badaniem z oceną różnych funkcji wzrokowych.