Czy można uratować dziecko którego matka jest uzależniona od swoich rodziców będąc z nimi w toksyczn

4 odpowiedzi
Czy można uratować dziecko którego matka jest uzależniona od swoich rodziców będąc z nimi w toksycznym związku i przekazuje te cechy dwojemu dziecku i jak można pomóc
Dzień dobry. W pytaniu sytuacja opisana jest bardzo lakonicznie. Co to znaczy "toksyczny związek"? Jakie konkretne cechy przekazuje dziecku matka i w jaki sposób to robi? Nie wiem też, z czyjej perspektywy zadawane jest pytanie - czy partnera/ojca dziecka, czy innego członka rodziny, czy osoby obserwującej sytuację z zewnątrz. Wobec tego mogę jedynie wskazać możliwość odbycia konsultacji z psychoterapeutą - najlepiej w swoim własnym imieniu. Rodzinie polecić warto terapię systemową, obejmującą wszystkich członków zaangażowanych w sytuację, nie jedynie matkę lub dziecko. Pozdrawiam.

Dzień dobry! Z tak krótkiego opisu mogę wywnioskować tylko, że ocenia toksycznego związku matki z rodzicami i wpływ tej relacji na dziecko, jest dostępna obserwatorowi. Ale czy obserwator jest też uczestnikiem? Oczywiście dziecku, jak i jego matce można pomóc poprzez spotkania całej rodziny z psychoterapeutą pracującym systemowo.
Witam, ciekawi mnie to, od czego tak naprawdę trzeba uratować dziecko? Czym jest ta toksyczność i jak się ona przejawia? Czy matka tkwiąca w tej relacji chce w niej dalej pozostać? Dlaczego jest chęć uratowania dziecka, a matki już nie?
Pozdrawiam
Tomasz Desput
Witam.
Pytanie jest bardzo ogólnie postawione. Uważam jednak, że jeśli ktoś cierpi to zawsze watro szukać pomocy.Podjęcie decyzji o udaniu się do specjalisty jest dojrzałe. Warto skorzystać z konsultacji psychoterapeuty, który pracuje z rodzinami.